Warszawski Lider PaT - Grupy i liderzy - Profilaktyka a Ty

Grupy i liderzy

Warszawski Lider PaT

Dorota Nakonieczna

Dawno temu, ale właściwie to tak, jakby wczoraj, w marcu 2000 roku mama powiedziała mi o zajęciach warsztatach teatralnych prowadzonych przez Basię Żebrowską (wszystkim znany Pierwszy Oficer Przystanków PaT). Występowałyśmy wcześniej z moją siostrą Krysią podczas różnych szkolnych uroczystości, więc postanowiłyśmy poszerzyć nasz warsztat. Kilka miesięcy później pani Basia zabrała nas do warszawskiej piwnicy, gdzie znajdowały się „magiczne 4 metry kwadratowe sceny”, a na nich rozemocjowany Grzegorz Jach. Ta dwójka ludzi tworzyła wymarzone miejsce dla rozwoju mojej teatralnej pasji. Poza rodzicami, to środowisko Sceny 07, a następnie Programu PaT sprawiło, że znalazłam idealną dla siebie ścieżkę drogi zawodowej (tak! Aż tak daleko PaT sięga!). Miałam okazję spróbować sił w wielu różnorodnych zadaniach (asystentki, inspicjenta, aktorki, instruktora teatralnego, opiekuna, członka PaTrolu, a w końcu Lidera programu PaT), a przy tym wszystkim otoczona ludźmi, którzy akceptują drugiego człowieka takim, jaki jest, oczywiście o ile ten, odwzajemnia się tym samym.

W marcu 2006 roku oficjalnie powstał Pogram Profilaktyka a Teatr, którego podstawę stanowił spektakl „Blackout” Grażyny Małkowskiej, w którym wraz z kilkoma innymi obsadami, miałam przyjemność zagrać sporo razy, odwiedzając przy okazji wiele polskich miast. Coraz więcej szkół zapraszało spektakl, a wraz z nim kształtujący się powoli program profilaktyczny, aż przyszedł czas, kiedy obsada z Warszawy nie miała już fizycznej możliwości wyjeżdżenia wszędzie. Stało się to powodem, dla którego zaczęliśmy jeździć ze spektaklem nie tylko, ażeby go grać, ale również aby tworzyć grupy PaT w różnych regionach kraju, mogące wystawiać ten spektakl dla swojej lokalnej społeczności. Pierwsza taka grupa powstała w Bartoszycach, a następnie rozlała się fala na całą Polskę. Ja miałam zaszczyt wspierać Pana Grzegorz i Impresariat PaT w tych działaniach od samego początku. Wiele satysfakcji sprawia praca z młodzieżą, gdy można obserwować, jak ludzie najpierw niezbyt chętnie, trochę buntowniczo, nastawieni do „jakieś grupy z Policji”, płaczą przytuleni do tej „grupy z Policji”, gdy przychodzi pora pożegnania. I na szczęście taka jest atmosfera w programie PaT do dnia dzisiejszego.

W międzyczasie uczestniczyłam, wraz z innymi członkami warszawskiej grupy PaT, oraz Impresariatem Programu w tworzeniu naszej Akcji „Przystanek PaT”. Na spotkaniach przegadywaliśmy setki godzin, aby wypracować rozsądne pomysły, weryfikowane później doświadczeniami, na działania PaTu. I tak minęło nam już 8 lat.

Przez ten czas Pan Grzegorz dbał i nadal dba o rozwój zaangażowanych Liderów w całym kraju, zapraszając nas na szkolenia, na których zdobywają wiedzę dotycząca szeregu różnych umiejętności, od kompetencji interpersonalnych poprzez umiejętności związane z zarządzaniem grupą po twardą wiedzę, związaną z pozyskiwaniem potrzebnych nam informacji. Dzisiaj w koordynowaniu liderami PaT z całego kraju pana Grzegorza wspiera Hubert Prekurat, którego także wspieram pełniąc funkcję zastępcy koordynatora ogólnopolskiego zespołu liderów PaT.

Dodam na koniec, że  nie zawsze jest tylko przyjemnie i kolorowo. Zdarzały się kryzysy, łzy i złość. A  najtrudniejszym czasem nie był czas matury czy sesji na studiach, ale czas, kiedy trzeba było pogodzić życie towarzyskie z próbami, spektaklami i wyjazdami. Ale spokojnie – da się! Trzeba tylko pamiętać, w jak wielu obszarach możemy się spróbować, i jak wiele możemy się nauczyć w programie Profilaktyka a Ty.

Pani Basiu, Panie Grzegorzu – dziękuję za te wszystkie możliwości!
 

Dorota Nakonieczna - warszawski lider PaT
Zdjęcie: Jan Goliński

 
 
 
Powrót na górę strony