Lider PaT w Strzelcach Opolskich - Grupy i liderzy - Profilaktyka a Ty

Grupy i liderzy

Lider PaT w Strzelcach Opolskich

Justyna Mania

O tym, że naukowiec ze mnie żaden, nigdy nie było trzeba mnie przekonywać – zawsze czułam się znacznie lepiej grając na deskach teatru, śpiewając, pisząc własną muzykę czy tańcząc, niż wykonując to czy inne doświadczenie podczas lekcji chemii. Dlatego też moja decyzja o wzięciu udziału w castingu do spektakli Blackout i Sekret była dla mnie niemalże odruchowa. Jak się później okazało – była także dotychczas jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Poszłam na casting z dwójką znajomych i tak zaczęła się moja przygoda z programem PaT.

Co prawda nie byłam liderem strzeleckiej grupy PaT od początku jej istnienia, ale od zawsze ją wspierałam, udzialając się aktorsko, literacko, muzycznie czy też organizacyjnie. Liderem strzeleckiej grupy zostałam po VII Przystanku PaT w Lublińcu, przyjmując tę funkcję od pierwszego naszego lidera, którym był Michał Kiszczyk. Stałam się nagle osobą współodpowiedzialną za organizację działań, w których brała udział grupa PaT w Strzelcach Opolskich, teatr „Po drugiej stronie”, akcje „Endorfina”, „Wszyscy jesteśmy tacy sami” czy spotkania z młodzieżą, rodzicami, Policją i władzami samorządowymi. Na całe szczęście od początku jest z nami na dobre i złe niezastąpiona Jolanta Dec – super policjanta, przyjaciel i przewodnik młodzieży oraz koordynatorka PaT w naszym mieście. Przy niej i przy moich rówieśnikach zdobywałam doświadczenie w zarządzaniu grupą, posługiwaniu się różnego rodzaju materiałami metodycznymi i promocyjnymi PaTu, rozwijałam w sobie poczucie odpowiedzialności, nauczyłam się systematycznej pracy, przewidywania, długoterminowego planowania i szybkiego myślenia. To jednak nie wszystko, co dał i nadal daje mi program PaT: przede wszystkim przecież spotykam wyjątkowych, wrażliwych ludzi z całej Polski, którzy mają zarówno własne, dojrzałe, przemyślane wizje tego, jak powinien być zbudowany świat, jak i siłę i wiarę potrzebne do urzeczywistniania tych wizji. Ciągły kontakt z ludźmi pomógł mi się otworzyć i zbudować pewność siebie. Teraz także inaczej patrzę na Policję – wiem i mam niezbite dowody na to, że formacja ta, wbrew często spotykanemu poglądowi, nieustannie pracuje dla nas i zajmuje się trudnymi sprawami: narkotyki, alkohol, przemoc czy wykluczenie społeczne.

Wraz z nadejściem roku akademickiego 2013/2014 podjęłam studia resocjalizacyjne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, pełniąc cały czas funkcję lidera strzeleckiej grupy PaT. Nie mam sprecyzowanych planów na przyszłość, ale na pewno pozostanę związana, także zawodowo, z programem PaT i promowaniem mody na życie wolne od uzależnień.

Justyna Mania – strzelecki lider PaT

 

Powrót na górę strony