Strzelecka grupa PaT - Grupy i liderzy - Profilaktyka a Ty

Grupy i liderzy

Strzelecka grupa PaT

Strzelce Opolskie

Historia strzeleckiej grupy PaT – teatru Po drugiej stronie – zaczęła się w październiku 2011 roku, kiedy to w województwie opolskim, jako pierwszym w kraju, przeprowadzone zostało pilotażowe działanie PaT/E (edukacja). Casting do spektakli profilaktyczno-edukacyjnych Blackout i Sekret odbył się 4 października, a 11 października strzelecka obsada zagrała swoje premiery. Kolejne dwa dni po premierze były przeznaczone na działania PaT/M. W październiku strzeleccy PaTowicze zostali zaproszeni do udziału w działaniach PaT/M prowadzonych w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Po zatwierdzeniu przez szefa PaT pierwszego lidera grupy Michała Kiszczyka, teatr rozpoczął pracę nad pierwszym autorskim spektaklem „Po drugiej stronie”. Krok ten okazał się jednak zbyt śmiały, zważywszy na krótki staż grupy, dlatego prace odłożono (zostały one wznowione w październiku 2013 roku). W grudniu 2011 roku grupa wzięła udział w Gali Finałowej pogramu PaT/E w Teatrze Lalka Warszawie, zaś w lutym 2012 roku w Pierwszym Regionalnym Przystanku PaT w Wyszkowie. Tam spotkaliśmy się z teatrem FANUM i spektaklem „Odlot”, który stał się inspiracją do napisania drugiego autorskiego scenariusza grupy spektaklu „Pocałunek”, opowiadającego o uzależnieniach, złych wyborach i samotności w walce z nałogiem. Premiera miała miejsce w kwietniu 2012 roku. Kolejnym krokiem w działalności grupy był gościnny udział, ze spektaklem „Moje życie – mój wybór”, w XI Przeglądzie Teatrzyków Profilaktycznych o znamiennej nazwie „Profilaktyka a teatr”. Do dzieci w wieku 4-9 lat został skierowany program Bezpieczne wakacje, w ramach którego wystawiliśmy bajkę „Za ósmą górą”, zaś koordynator programu PaT podinsp. Jolanta Dec przeprowadziła pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa podczas okresu letniego. W czerwcu spektakle „Pocałunek” i „Moje życie – mój wybór” stały się podstawą serii spotkań z młodzieżą w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, które to spotkania dotyczyły bezpieczeństwa podczas wakacji i problemu uzależnień od alkoholu i narkotyków.

W lipcu 2012 roku braliśmy udział w VII Przystanku PaT w Lublińcu, otwierając spektaklem „Pocałunek” plenerowe spotkania profilaktyczne na miejskim rynku. W tym czasie także nastąpiła zmiana lidera grupy. Drugim strzeleckim liderem PaT została Justyna Mania. W sierpniu przeprowadziliśmy akcję Endorfina, która czerpała inspirację ze znanych studenckich animacji prowadzonych na Przystankach PaT, jak „Sianie dobra” czy „Darmowe przytulanie”. Wykorzystując m. in. kwiaty, przytulanie, karteczki i transparenty z dobrym słowem, zachęcaliśmy do uśmiechu i otwarcia się na otaczające dobro. Październik z kolei był dla nas okazją do wejścia we współpracę, w ramach akcji Wszyscy jesteśmy tacy sami, z osobami dotkniętymi zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniami umysłowymi. Będące częścią tego wydarzenia wspólne malowanie samochodu było symbolem różnego postrzegania rzeczywistości przez różnych ludzi. W październiku także miała miejsce debata Bezpieczeństwo dziecka w rodzinie, organizowana przez KPP w Strzelcach Opolskich. Premiera spektaklu Nsm113/2011 – opowiadającego o gwałconej przez ojca i bitej przez matkę, piętnastoletniej Karolinie – połączona została z krótką prelekcją dotyczącą odpowiedzialności i roli dorosłych w procesie kształtowania psychiki dziecka. Ten sam spektakl zaprezentowany został także podczas spotkania grupy Anonimowych Alkoholików Victoria. Listopad przyniósł ze sobą pierwszy casting uzupełniający skład grupy. W grudniu dotarliśmy do Radomia, by razem z innym członkami społeczności przeżyć I Regionalny Mazowiecki Przystanek PaT. W styczniu 2013 roku po raz kolejny został wykorzystany spektakl Nsm113/2011, stając się częścia spotkania z rodzicami uczniów jednej ze szkół Strzelec Opolskich. W marcu natomiast, wraz z Powiatową Policją jako współorganizatorem akcji, zainicjowaliśmy kampanię Odpowiedzialny kierowca, otwierając jednocześnie sezon motocyklowy, omawiając stan bezpieczeństwa na drodze w powiecie i w kraju, edukując w zakresie trzeźwości, przepisów ruchu drogowego i kultury na drodze. Wtedy także miała miejsce premiera spetkalu „Wózek”. W kwietniu powróciliśmy znów do dzieci, wystawiając dla nich spektakl „O Królewnie Śnieżce, bajka inaczej”, ucząc ich belgijki czy rozmawiając o zagrożeniach ze strony obcych osób. W tym samym miesiącu sięgnęliśmy po raz kolejny po spektakl „Wózek”, czyniąc go podstawą do spotkania z młodzieżą klas maturalnych, dotyczącego bezpieczeństwa w prowadzeniu pojazdów i zachowywania świadomości na drodze. W kwietniu także po raz drugi zawitaliśmy do Wyszkowa, aby wziąć udział w II Regionalnym Mazowieckim Przystanku PaT. W maju zaś wybraliśmy się do Rudy Śląskiej na IV Śląski Przystanek PaT.

W czerwcu z kolei, posługując się sztuką „Moje życie – mój wybór”, mówiliśmy o bezpiecznych wakacjach i promowaliśmy program PaT. Kolejnym artystycznym nabytkiem grupy był spektakl „Ostatni przystanek” – opowiadający historię Aśki, która dopiero będąc narkomanką, uwierzyła, że „ … gdy machina ruszy, nie dasz rady się zatrzymać” – mający swoją premierę w Dobrzeniu Wielkim podczas spotkania z młodzieżą gimnazjalną. Wtedy także promowaliśmy program PaT i przeprowadziliśmy pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa podczas wakacji i zagrożeń ze strony narkotyków.

Jak w całej Polsce, tak i w Strzelcach Opolskich serca zatrzymały się w refleksji podczas I Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. Dla nas był to także czas prezentacji owoców całorocznej pracy – wystawiliśmy 5 spektakli, zorganizowaliśmy koncerty, pokaz policyjny czy naukę belgijki; dla dzieci przygotowane były farby do malowania twarzy. W nocnych rozmowach profilaktycznych wziął udział Łukasz Giziński – niegdyś narkoman, teraz zajmujący się promocją trzeźwości i życia wolnego od uzależnień. W czerwcu przeprowadziliśmy jeszcze dwa spotkania z młodzieżą gimnazjalną, połączone z promocją programu PaT i pogadankami dotyczącymi dokonywania wyborów i zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków. W lipcu dotarliśmy do Łodzi, aby stać się częścia VIII Przystanku PaT.

We wrześniu spotkaliśmy się z radnymi, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, nauczycielami i pedagogami strzeleckich szkół z inicjatywy GKRPA, wystawiając spektakl „Ostatni przystanek”. We wrześniu po raz drugi przeprowadziliśmy casting uzupełniający skład grupy, zaś w październiku, na zaproszenie Burmistrza Miasta Zawadzkie, wzięliśmy udział w Gminnym Dniu Profilaktyki, wystawiając 3 spektakle, prowadząc pogadanki i wygłaszając prelekcje dotyczące życiowych wyborów, uzależnienia od alkoholu i narkotyków oraz bezpieczeństwa na drodze.

W listopadzie miało miejsce długo oczekiwane spotkanie z Impresariatem PaT, połączone z wizytą w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i wspólnym świętowaniem drugiej rocznicy działalności strzeleckiej grupy PaT.

Pracując nieustannie na rzecz drugiego człowieka, planujemy także kolejne spotkania z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną oraz dalszą promocję idei programu PaT – mody na życie bez uzależnień.

Do zobaczenia na szlakach PaTu.

Tekst: Justyna Mania, Patryk Smarski
Zdjęcia: strzelecka grupa PaT, Impresariat PaT

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
 
 
Powrót na górę strony