Brwinowska grupa PaT - Grupy i liderzy - Profilaktyka a Ty

Grupy i liderzy

Brwinowska grupa PaT

Działamy na Mazowszu

 

Nasze początki sięgają IV Przystanku PaT w Garwolinie/Miętnem. Nie do wiary, że minęło już tyle lat!

O Akcji dowiedzieliśmy się przypadkiem. Właściwie to nasza pani dyrektor LO Katarzyna Baczyńska „zgarnęła” mnie i Łukasza Stegienko ze szkolnego korytarza na spotkanie. Nie wiedzieliśmy o co chodzi, ale skoro braliśmy udział we wszystkim kreatywnym co działo się w liceum, to nie protestowaliśmy. 

Następnie zaproszono nas do auli, a tam kadra nauczycieli, przedstawiciele gminy i jeszcze „jakiś policjant”… ? Nie wiedzieliśmy o co w tym wszystkim chodzi. Siedzieliśmy, słuchaliśmy o jakiejś Akcji, której finał odbywa się co roku w wakacje. Po części oficjalnej pani dyrektor przedstawiła mnie i Łukasza - przywitał nas uśmiech, szczerość w oczach, niesamowita pewność siebie i przede wszystkim charyzma … trwało to zaledwie kilka minut, a tak ogromne wrażenie zrobiła na mnie osoba Grzegorza Jacha („tego właśnie policjanta”!). Zaproponował nam udział w IV Przystanku PaT pomimo tego, że lista uczestników była już zamknięta (dopiero jak zostałem liderem dowiedziałem się, że jest jeszcze extra pula miejsc Szefa Akcji).

Pojechaliśmy niepewni tego co zobaczymy i kogo spotkamy, ale wszelki strach zniknął już po pierwszych godzinach w Garwolinie. Po prostu zakochaliśmy się w tej Akcji! To był jeden wielki KOSMOS, którego nie da się opisać … na Centralnym Przystanku PaT trzeba po prostu BYĆ, POCZUĆ i PODAĆ DALEJ!

Naładowani „przystankową” energią postanowiliśmy działać na terenie Brwinowa. Osobą, która razem z dyrektor Baczyńską wspierała nas od samego początku był Ś.P. Ryszard Rybka. Organizował dla nas spotkania w Gminnym Ośrodku Pracy z Rodziną, gdzie razem z panią Joanną Lissner (aktorką) przygotowywaliśmy nasz pierwszy teatralny spektakl pt. „Wybór”. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy kiedy i gdzie będzie kolejny Przystanek PaT, ale byliśmy w 100% pewni, że musimy tam być, zabrać naszych rówieśników i zagrać! Nie wiedzieliśmy do momentu, kiedy przypadkiem przygotowując się do prowadzenia uroczystości szkolnej zobaczyłem pana Grzegorza (!), który razem z panią dyrektor przeglądał klasy w naszej szkole. Nie czekając ani chwili, pobiegłem i już na korytarzu okrzykami radości dałem o sobie znać. Co się okazało? Ta jakże zaskakująca wizyta Szefa PaTu, dotyczyła organizacji kolejnego już V Centralnego Przystanku PaT, który miał się odbyć (o losie!) … właśnie w okolicach Brwinowa (Karolin – pałac i nowa super nowoczesna siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze) !!! Dlatego też, razem ze znajomymi byliśmy jeszcze bardziej nakręceni, by działać. Mając dostęp do sceny Mazowsza, mogliśmy spokojnie przeprowadzać próby do naszego spektaklu.

Nadeszły wakacje, a wraz z nimi kolejne emocje, radości, uściski i spotkania z niesamowitymi ludźmi. Tym razem PaTowicze z całego kraju przyjechali „do nas”. Podczas Gali Finałowej V Centralnego Przystanku PaT nasz koordynator Ś.P. Ryszard Rybka otrzymał wyróżnienie i statuetkę Filar PaT. To był właśnie ten moment, w którym postanowiliśmy założyć brwinowską grupę PaT. Po V Przystanku było już nas więcej, którzy odnaleźli ideę PaT. Razem z grupą zadecydowaliśmy, że będziemy mieć dwóch liderów. Otrzymaliśmy na to zgodę z Impresariatu PaT i razem z Łukaszem przyjęliśmy tę funkcję. Taki był początek brwinowskiej grupy PaT.

Napełnieni PaTowską energią zaczęliśmy realizować wspólne projekty. Wspieraliśmy profilaktyczne konferencje i debaty organizowane w naszym liceum. Zaangażowaliśmy się w wiele działań animacyjnych (specjalizacja Łukasza), tworzyliśmy kolejne spektakle edukacyjno-profilaktyczne i razem z panią Lissner graliśmy w filmach profilaktycznych (m.in. z Krzysztofem Kiersznowskim i Markiem Włodarczykiem). Poznaliśmy PaTowskie grupy z Mazowsza i kraju. Odnaleźliśmy Impresariat PaT, radio TRAP i pokład 218. Byliśmy na pilotażowej Warszawskiej Nocy Profilaktyki w 2012 roku. Wszędzie nam po drodze, także do nowych pomysłów. Wielkie serducho dla Was wszystkich prosto z Brwinowa!

Dominik Kopaszewski – brwinowski lider PaT

Zdjęcie : Jan Goliński (dziękujemy Jaśku!)

 
 
 
 
Powrót na górę strony