Lider PaT w Brwinowie - Grupy i liderzy - Profilaktyka a Ty

Grupy i liderzy

Lider PaT w Brwinowie

Dominik Kopaszewski

Początkowo funkcję lidera PaT w Brwinowie pełniliśmy wspólnie z Łukaszem Stegienko. Grupę zaczęliśmy budować po V Przystanku PaT, który odbył się w Karolinie (okolica Brwinowa) i Warszawie. Oficjalne certyfikaty liderów PaT otrzymaliśmy podczas jednego ze szkoleń liderów (było to przed VI Przystankiem w Ostrołęce i Kadzidle). Niestety, kiedy Łukasz zaangażowany w kolejne projekty nie miał już czasu żeby chociaż spokojnie oddychać, zostałem sam na „placu boju”, jednak cały czas mogłem i nadal mogę liczyć na jego kreatywność i wsparcie.

Sukcesywnie co jakiś czas pojawiałem się w liceum, którego zostałem już absolwentem. Pomimo Pomiędzy zaocznymi studiami i pracą, tak układałem swój wolny czas, aby rozmawiać i opowiadać o programie PaT licealistom i promować modę na życie bez uzależnień. Nie jestem tak dobrym mówcą jak Grzegorz Jach (chyba niewiele jest takich osób), ale z każdym spotkaniem przynajmniej jedna osoba była zainteresowana i chciała dowiedzieć się czegoś więcej. „Przyjdź na próbę”, „Pojedź z nami na Przystanek i poczuj to!” – mówiłem. Po zasmakowaniu przystankowego klimatu, praktycznie każdy reagował tak samo jak ja, kiedy to sam po raz pierwszy pojawiłem się na IV Przystanku  PaT w Garwolinie.

Od dziecka interesowała mnie muzyka (rap). Do dzisiaj jest to moja pasja, którą realizuję i nabywam w tym nowe doświadczenia. Jednym z nich był warsztat Hip Hop’owej Mowy, prowadzony wtedy jeszcze przez Rogala i Ufoka na V Centralnym Przystanku PaT (dziękuję za to i pozdrawiam Śląsk!). To oni otworzyli mój umysł, który zakodowany był jedynie na jeden temat do pisania – „jest źle i życie jest okrutne”. Udział w tym warsztacie dał mi możliwość rozwinięcia skrzydeł. Nie sądziłem, że ideę jaką niesie ze sobą program Profilaktyka a Ty można przenieść także na papier, ubierając to wszystko w rymy. Od tego momentu cały czas jestem razem z ludźmi, którzy uczestniczą w tym warsztacie. Największym zaszczytem (myślę, że mogę użyć takiego określenia, skoro sam pan Grzegorz zadzwonił do mnie z taką propozycją) było poprowadzenie warsztatu Hip Hop’owej Mowy w zastępstwie za Rogala i Ufoka! To było coś niesamowitego, bo w tak krótkim okresie czasu stałem się uczestnikiem, liderem PaT i instruktorem na kolejnym Przystanku!

Wracając do funkcji lidera PaT, to najtrudniej wspominam współpracę z lokalnymi władzami samorządowymi … właściwie to w ogóle jej nie było. Jedynymi osobami z najbliższego otoczenia, którym mogę z całego serca dziękować jest pani Katarzyna Baczyńska (dyrektor LO w Brwinowie) oraz Ś.P. Ryszard Rybka (był koordynatorem i promotorem PaTu w Brwinowie, wspaniały wychowawca dzieci i młodzieży, o którym musimy pamiętać!). To wielcy pedagodzy, którzy ani na moment nie przestali wątpić w to, co chcę robić razem z grupą i zawsze nas wspierali w działaniach. A zdziałaliśmy sporo. Razem z panią Joanną Lissner równolegle stworzyliśmy filmy i spektakle profilaktyczne o tych samych tytułach („Wybór” i „Myślałem, że to przyjaciel”). Poruszaliśmy takie tematy profilaktyczne jak narkomania i przemoc w sieci (pedofilia).  Następnie powstały dwa kolejne filmy opowiadające o profilaktyce nikotynowej i hazardzie. Dodatkowo tworzyliśmy działania animacyjne przy okazji imprez szkolnych i tych organizowanych przez gminę (pomimo braku współpracy i tak zawsze byliśmy gotowi, żeby działać mimo wszystko).

Ostatnio zacząłem współpracować nie tylko w profilaktyce ale także w resocjalizacji.
W Ośrodku Wychowawczym na warszawskim Okęciu prowadzę od kilku miesięcy warsztaty muzyczne (wzorem Hip Hop’owej Mowy) dla młodzieży. Współpraca układa się dobrze, choć początki były trudne (chyba zawsze są…). Rozwijając się muzycznie (niedawno ukazała się pierwsza płyta nagrana ze znajomymi z okolicy – „Leśny rap”) cały czas staram się współpracować zarówno z Impresariatem PaT prowadząc nadal brwinowską grupę PaT oraz moimi podopiecznymi z Ośrodka Wychowawczego.

Czasu dla siebie praktycznie nie mam ale jest mi dobrze z tym, że mogę działać na rzecz dla drugiego człowieka. Znajomi pytają mnie często, kiedy tak naprawdę śpię? Odpowiedź w naszej społeczności jest dobrze znana: - na Pacie się nie śpi, prawda?

Do zobaczenia na szlakach PaTu.

Dominik Kopaszewski – brwinowski lider PaT

Powrót na górę strony