VI Przystanek PaT Ostrołęka/Kadzidło 2011 - Przystanek PaT - Profilaktyka a Ty

Przystanek PaT

VI Przystanek PaT Ostrołęka/Kadzidło 2011

Miejsce Akcji:

HALA WIDOWISKOWO - SPORTOWA im. ARKADIUSZA GOŁASIA
W OSTROŁĘCE ul. Traugutta 1

INFORMACJE DLA POLICJANTÓW

Uprzejmie informujemy, iż podczas uroczystości otwarcia i gali finałowej VI Przystanku PaT policjanci występują w umundurowaniu letnim (biała koszula z krótkim rękawem i krawat).

INFORMACJA DLA INSTRUKTORÓW WARSZTATÓW VI PRZYSTANKU PaT!

Bardzo prosimy o pilne przekazanie informacji do Impresariatu PaT kto z Państwa korzysta z miejsca w autokarze PaT z Warszawy do Ostrołęki. Wyjazd 5 lipca o godz. 10.00 z siedziby Impresariatu PaT (ul. Domaniewska 36/38)
Zgłoszenia przyjmujemy do 1 lipca do godz. 12.00.
Prosimy również o zgłoszenie zapotrzebowania na materiały potrzebne do wykorzystania na warsztatach.

UWAGA UCZESTNICY VI PRZYSTANKU!
W związku z zaplanowanym happeningiem przejścia ulicami Ostrołęki oraz etiudą teatralną "Poczekalnia" uprzejmie prosimy o zabranie ze sobą rolek lub deskorolek przez te osoby, które potrafią na nich jeździć.

UWAGA UCZESTNICY VI PRZYSTANKU!
• Jeżeli spakowałeś już piwo do plecaka, to nie przyjeżdżaj! Dokonałeś złego wyboru – to nie ta impreza!
• Jeżeli myślisz tak samo (patrz pkt. 1) i w świecie sztuki czujesz się u siebie, to zapraszamy
• Zakwaterowanie tradycyjnie bezpłatne, w klasach szkolnych. na policyjnych materacach, we własnych śpiworach.
• Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, pamiętaj, żeby w dniu przyjazdu na Akcję mieć przy sobie pisemną zgodę rodziców (opiekunów). Koniecznie!!!
• Przezorny zawsze ubezpieczony – ubezpieczenie we własnym zakresie!
• Służba PaTrolowa przywita Cię w dniu 5 lipca od godziny 9.00 do godz. 14.00 na Dworcu PKS Ostrołęka ul. Bogusławskiego 21 oraz PKP Ostrołęka ul. Żeromskiego 11 lub bezpośrednio w miejscu Akcji.
• Ponadto w związku z zaplanowanym happeningiem przejścia ulicami Ostrołęki oraz etiudą teatralną "Poczekalnia" uprzejmie prosimy o zabranie ze sobą rolek lub deskorolek przez te osoby, które potrafią na nich jeździć.

UWAGA GRUPA SZTABOWA!
Ze względów logistycznych wyjazd grupy sztabowej na VI Przystanek PaT zostaje przesunięty o jeden dzień, tzn. wyjeżdżamy 3 lipca o godz. 10.00 z siedziby Impresariatu PaT w Warszawie (ul. Domaniewska).

INFORMACJE DOTYCZĄCE WARSZTATÓW

• Uczestnicy warsztatów wokalnych, którzy chcą zaśpiewać solową piosenkę proszeni są o wysłanie oryginału utworu w formacie mp3 na adresy: robertosam@op.pl oraz muzyka.pat@gmail.com
• Do warsztu Teatr dialogu ciała i sytuacji, który prowadzi Bernard Szulc będzie przyjętych 15 osób
• Do warsztatu Dostrzegalnia ekologiczna, który poprowadzi poeta lasu nadleśniczy Grzegorz Ślązak obowiązuje limit 15 miejsc - zgłoszenia przyjmujemy od zaraz, decyduje kolejność zgłoszeń
• Do warsztatu Teatr iluzji, który poprowadzi Tomasz Bieliński obowiązuje limit 9 miejsc - zgłoszenia przyjmujemy od zaraz, decyduje kolejność zgłoszeń
• Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą niebieską, czerwoną i białą (koniecznie!), a także kto może żółtą koszulkę do układania z nas wszystkich "żywych obrazów" czyli logotypu PaT, EUCPN i napisu KURPIE, które będą filmowane z helikoptera
• Na temat warsztatu Inspiracji twórczego modelingu „Piękno jest w Tobie - pozwól je w sobie odnaleźć”, który prowadzi Małgorzata Retkowska warto przeczytać: jeżeli marzysz o karierze modela lub modelki, a uważasz że cały świat, a najbardziej TY sam(a) jesteś przeszkodą do osiągnięcia celu..., to ten warsztat jest dla Ciebie. Zabierz ze sobą pantofle lub buty na obcasie, stare spodnie, marynarkę (chłopcy), sukienkę lub spódnicę i bluzkę (dziewczęta) oraz biżuterię, kosmetyki, perukę (jeśli posiadasz), nakrycie głowy, lusterko, coś do pisania, wieszak na ubranie. Twoje przywiezione "stare" ubrania "Kopciuszka", jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienią się w suknie "Księżniczki". Zabierzesz je do domu w przetworzonej formie, wraz ze swoim pięknym, odkrytym na nowo wnętrzem, a pokaz mody będzie dla Ciebie niezwykle emocjonalnym przeżyciem. Do zobaczenia :)
• Na warsztat salsy, który prowadzi Raynel Fernandez Ballester należy zababrać ze sobą wygodne obuwie do ćwiczeń oraz białe lub czerwone ubranie do pokazu w gali finałowej.
• Na warsztat wizażu, który prowadzi Sylwia Skrzypczak należy zabrać przybory do makijażu,
• Oto co o o tańcach etnicznych piszą uczestnicy (przeważnie panie!):

- to wyjątkowa okazja, by odkrywać siebie, otworzyć się i zaczerpnąć z tradycji i odzyskać trochę świeżości w widzeniu siebie i świata,
- to czas na odrobinę ruchu i wytchnienia, szczyptę śmiechu i wzruszenia, nieco odkryć i skupienia...,
- to fenomen, który tworzymy i zwielokrotniamy tańcząc razem i emanując energią, życzliwością i ... traktowaniem siebie z przymrużeniem oka,
- to zwielokrotnienie nastrojów wirujących w takt muzyki,
- to diablik, który wyrwał się z więzów i tańczy radośnie w kole...

UWAGA FUNKCYJNI PRZYSTANKU PaT!
Podajemy wstępny wykaz osób funkcyjnych przygotowany na podstawie zgłoszeń skierowanych do impresariatu PaT. Prosimy o indywidualne potwierdzenia / korekty lub zgłoszenia na wolne miejsca

SZTAB AKCJI:

SZEF AKCJI – Grzegorz Jach
RZECZNIK PRASOWY - Sylwester Marczak
Asystent Szefa Akcji – Damian Lis
Asystent Szefa Akcji – Mateusz Szechiński
I oficer – nadkom. Barbara Żebrowska
II oficer – podinsp. Jarosław Celebański
III oficer – asp. sztab. Sławomir Tomaszewski
Kwatermistrz – Dariusz Nawrocki

Koordynatorzy żywienia
– Robert Wojdyna
– Krzysztof Pawelec

Koordynator opieki zdrowotnej – Ewa Syrek (zespół pielęgniarek)
Lekarz Akcji – Alicja Sapała, Lidia Lewandowska
Główny informatyk – Maciej Tomaszewski
Główny technik – Grzegorz Utnik (asystenci: Mateusz Grzybowski, Paweł Wasilewski)
Koordynator transportu – Piotr Radwański

DOWÓDCY OBIEKTÓW:
Obiekt S – hala sportowa – sierż. Urszula Romelczyk
Nr 1 – I LO – sierż. Emilia Kosma
Nr 2 – II LO – podinsp. Dariusz Panas
Nr 4 – ZSZ nr 4 – kom. Krzysztof Piechaczek
Nr 5 – SP nr 5 – sierż. Krystian Niegiel
Nr 6 – SP nr 2 – kom. Jerzy Długosz
DOWÓDCA PaTrolu – kom. Zbigniew Bartosiak
DOWÓDCA WARTY – Igor Marchel


PR MANAGER / koordynator zespołu prasowego i mediów – Katarzyna Krakowiak

ZESPÓŁ PRASOWY:

RZECZNIK PRASOWY – asp. Sylwester Marczak
- Tomasz Żerański
- Patrycja Drabot
- Krzysztof Kot (dziennikarz, eGarwolin.pl)
- Andrzej Tomczuk (fotograf)
- Michał Charyton (fotograf)


ZESPÓŁ MEDIA:

KIEROWNIK – Krzysztof Urbański
- Hubert Prekurat
- Paweł Wasilewski
- Grzegorz Lech
- Justyna Szczęsna
- Agnieszka Gryszkiewicz
- GRUPA WEARE.PL


BIURO AKCJI:

DYREKTOR BIURA – Katarzyna Bytniewska
- Agnieszka Gryszkiewicz
- Anita Macyszyn
- Martyna Nowak-Lachowka
- Agnieszka Jendzicka
- Agata Majewska


ZESPÓŁ MIĘDZYNARODOWY:

KIEROWNIK ZESPOŁU – Aleksandra Malejczyk
- Aleksandra Zakrzewska
- Paulina Grabowska


BIURO VIP:

DYREKTOR BIURA – podinsp. Piotr Idzikowski
VIP Manager – Elżbieta Golińska
VIP Manager – Robert Koniuszy

BIURO PREZYDIALNE:

DYREKTOR BIURA – Anna Hilaruk

KIEROWNIK ZESPOŁU PROMOCJI – Szymon Tyburski
- Cezary Bielak
- Elżbieta Szajko
- Alicja Kurkus


BIURO SZKOLENIA:

DYREKTOR BIURA – Grzegorz Mirowski
Asystent – Karol Jędrzejczyk
Opiekun praktyk studenckich – Anna Hilaruk
Koordynator praktyk studenckich – Krzysztof Urbański
Rezydent Zespołu Kolegiów Nauczycielskich – Magdalena Andrzejczyk
Asystent – Mirosław Dobrowolski
Opiekun warsztatu naukowego – Grażyna Małkowska


ZESPÓŁ REZYDENTÓW:

KOORDYNATOR ZESPOŁU – Monika Kaiser-Maciejczak
Rezydent hotelu – Małgorzata Koniuszy
Rezydent bursy – Anna Szeliga - Dyoniziak
Rezydent internatu nr 1 – Monika Kaiser-Maciejczak
Rezydent internatu nr 2 – kom. Dorota Pater


DYREKTOR TEATRU – Sławosz Marcisz

Kierownik ESTRADY – Stanisław Orłowski
Inspicjent estrady – Aleksandra Krzysztoń
Kierownik Teatru Letniego sceny OCK – Hubert Prekurat
Inspicjent OCK – Edyta Parzych
Kierownik Teatru Letniego sceny OCZKO – Sylwia Dagmara Łempicka
Kierownik sceny PaT – Krystyna Kulesza
Kierownik sceny profilaktycznej – Dorota Nakonieczna,
Inspicjent – Łukasz Kuliś
Kierownik Teatru Nocą – Paulina Śmigielska
Kierownik kina PaT – Aleksander Pietrzak
(nazwiska asystentów instruktorów warsztatów artystycznych zostały wpisane poniżej, w części dotyczącej warsztatów)


INFORMACJE OGÓLNE

UWAGA - ratownicy WOPR!
1. Osoby z uprawnieniami ratowniczymi WOPR (należy okazać ksero uprawnień oraz dowód tożsamości ze zdjęciem) mogą pełnić funkcję asystenta ratownika na basenie miejskim. Zgłoszenie się takich osób z uprawnieniami umożliwi wszystkim uczestnikom Przystanku PaT wydłużenie godzin funkcjonowania basenu miejskiego od godz. 22.00 do 1.00. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie e-mailowe do Impresariatu PaT
2. Przypominamy także, iż każdy ubezpiecza się we własnym zakresie.
3. Pamiętajcie o zabraniu dokumentów tożsamości.
4. Przypominamy również o zabraniu śpiworów.
5. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, przywożą ze sobą oryginały zgody rodziców na udział w Akcji.
6. Wstęp na Akcję tylko za okazaniem... dobrego humoru :)


INFORMACJE DLA WYKONAWCÓW

1. Uprzejmie prosimy przedstawiciela każdego zespołu wykonawców (przedstawienia teatralnego lub koncertu) o potwierdzenie swojego występu na VI Przystanku PaT do dnia 27 czerwca br. (potwierdzenie drogą e-mailową na adres impresariatu PaT).
2. Można zgłaszać od zaraz do 22 czerwca inne tytuły niż ujęte w programie Przystanku PaT - jako spektakle oczekujące, które zostaną zaproszone na scenę Przystanku PaT w przypadku zmiany w programie. Decyduje kolejność zgłoszeń.
3. Każdy wykonawca w czasie przeznaczonym na jego występ może eksponować materiały promocyjne wspierających go instytucji, organizacji lub sponsorów.


INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW ZGŁOSZEŃ INDYWIDUALNYCH

1. Do udziału w VI Przystanku PaT zostały zakwalifikowane osoby, które wysłały zgłoszenie w terminie oraz otrzymały oficjalne potwierdzenie z adresu zgłoszenia.pat@gmail.com
Do zobaczenia na Przystanku!
2. Osoby, które nie otrzymały takiego potwierdzenia nie zostały przyjęte ze względu na nieukończenie15 roku życia lub przysłanie zgłoszenia po terminie. Wszystkim tym osobom dziękujemy za zainteresowanie oraz zapraszamy bez zgłoszenia na GALĘ FINAŁOWĄ Akcji 9 lipca o godz. 16.00 w hali sportowej im. A.Gołasia w Ostrołęce.
3. Jeżeli są osoby, które spełniają warunki uczestnictwa w Akcji (wiek i wysłanie w terminie zgłoszenia), a nie otrzymały potwierdzenia (patrz pkt nr 1) uprzejmie prosimy o ponowne przesłanie zgłoszenia z uzupełnioną precyzyjnie kartą zgłoszenia (e-mail lub kontaktowy nr telefonu). Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
4. W przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji, których nie uwzględniają powyższe punkty uprzejmie prosimy o bezpośredni kontakt telefoniczny z Impresariatem programu PaT (22 60 117 26, 22 60 119 99) lub bezpośrednio z Dyrektorem Biura Akcji Katarzyną Bytniewską zgłoszenia.pat@gmail.com


INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW ZGŁOSZEŃ GRUPOWYCH

1. O przyjęciu grupy na Przystanek PaT wg załączonego zgłoszenia poinformowany zostanie wyłącznie opiekun grupy, co oznacza, iż o zakwalifikowaniu oraz szczegółowych informacjach logistycznych (wyżywienie, zakwaterowanie, dojazd, ubezpieczenie, pakiet promocyjny) poinformuje opiekun grupy.
2. W sprawach programowych (warsztaty artystyczne, instruktorzy, program Akcji) prosimy o stałe odwiedzanie strony www.pat.policja.gov.pl
Uwaga!
Podajemy bieżące informacje dotyczące warsztatów artystycznych:
• W związku z ogłoszeniem aktualnej listy warsztatów artystycznych będą pojawiać się ważne informacje przekazywane przez instruktorów - zapraszamy do częstego odwiedzania strony!
• Uczestnicy warsztatów wokalnych, którzy chcą zaśpiewać solową piosenkę proszeni są o wysłanie oryginału utworu w formacie mp3 na adresy: robertosam@op.pl oraz muzyka.pat@gmail.com
• Do warsztatu Dostrzegalnia ekologiczna, który poprowadzi poeta lasu nadleśniczy Grzegorz Ślązak obowiązuje limit 15 miejsc - zgłoszenia przyjmujemy od zaraz, decyduje kolejność zgłoszeń
• Do warsztatu Teatr iluzji, który poprowadzi Tomasz Bieliński obowiązuje limit 7 miejsc - zgłoszenia przyjmujemy od zaraz, decyduje kolejność zgłoszeń
• Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą niebieską, czerwoną i białą (koniecznie!), a także kto może żółtą koszulkę do układania z nas wszystkich "żywych obrazów" czyli logotypu PaT, EUCPN i napisu KURPIE, które będą filmowane z helikoptera.
 

Podajemy aktualną listę warsztatów oraz instruktorów, którzy je poprowadzą.

Część warsztatów będzie miała limitowaną ilość miejsc oraz wymagania instruktora (jak się przygotować do warsztatowej pracy), które podamy za tydzień.
Ponadto każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą niebieską, czerwoną, białą (koniecznie!), a także kto może żółtą koszulkę do układania z nas wszystkich "żywych obrazów" czyli logotypu PaT, EUCPN i napisu KURPIE, które będą filmowane z helikoptera.
 

WARSZTATY ARTYSTYCZNE
dla uczestników VI Przystanku PaT

1. Teatralne – Roman Holc (aktor i reżyser teatralny, pedagog)
2. Pisania scenariusza – Katarzyna Kotowska (pisarka, krytyk literacki, scenograf, pedagog)
3. Instrument aktorski w prozie Dostojewskiego – Jarosław Gajewski (aktor, reżyser, profesor sztuk teatralnych, wykładowca w Akademii Teatralnej oraz zca dyrektora ds. artystycznych Teatru Polskiego w Warszawie)
4. Teatr dialogu, ciała i sytuacji - Bernard Szulc / Berlin (reżyser, pedagog teatralny, autor międzynarodowych teatralnych projektów dla młodzieży)
5. Literackie – Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów piosenek oraz hymnu Przystanku PaT)
6. Plastyczne – Jerzy Kalina (performer, twórca sztuki akcji, rzeźby i instalacji)
7. Salon poetycko-muzyczny (otwarte wieczorne spotkania poetów i muzyków)
• Bożena Intrator (poetka, autorka tekstów piosenek, sztuk teatralnych, scenariuszy filmów i seriali oraz przekładów i adaptacji),
• Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów piosenek oraz hymnu Przystanku PaT),
• Chris Rafael - Rafał Wnuk (pianista, kompozytor, producent muzyczny, członek Polskiej Akademii Filmowej)
8. Rozmowy filozoficzne
• Adam Szwedka (moderator, etyk, pedagog)
• Janusz Kotowski (filozof, prezydent miasta Ostrołęka)
9. Rozmowy korczakowskie – Jakub Śpiewak (pasjonat myśli Janusza Korczaka, twórca fundacji Kidprotect.pl)
10. Wokalne
• Robert Osam (multiinstrumentalista, aranżer, pedagog),
• Katarzyna Idzikowska (wokalistka, trener emisji głosu, aktorka)
11. Bębniarskie – Marta Schuberg / Niemcy (kompozytorka, pedagog muzyczny)
12. Capoeira i taniec z maczetami – Ricardo Marques / Brazylia (instruktor tańca, muzyk, trener capoeiry)
13. Salsa – Raynel Fernandez Ballester / Kuba ( instruktor tańców afrokubańskich, baletu klasycznego, choreograf, tancerz Ballet Teatro America)
14. Taniec nowoczesny – Agnieszka Kurek Johnson (choreograf polskich i zagranicznych artystów, instruktor w technice tańca jazzowego, mody, video klip, disco dance)
15. HIP HOP – Branko Bielopotocky / Słowacja (nauczyciel, choreograf, mistrz Europy i świata w kategorii Hip Hop)
16. HIP HOP ’ owa mowa – Dominik „Gall Anonim” Kopaszewski i Jędzej Kupiec (raperzy, muzycy)
17. Taniec towarzyski – Krzysztof Błaszczyk (uczestnik międzynarodowych turniejów tańca rangi IDSF)
18. Dramy – Elżbieta Kołodziej - Kiska (filolog, dziennikarka, wokalistka, licencjonowany instruktor dramy)
19. Dziennikarskie – Elżbieta Golińska (dziennikarka niezależna, autorka i realizatorka programów szkoleniowych)
20. Wywiedzione ze słowa (recytacja) – Piotr Wawer (aktor)
21. Komiksu – Roland Łukasiewicz (plastyk, doktor socjologii, adiunkt, wykładowca akademicki)
22. Teatru iluzji – Tomasz Bieliński (instruktor, aktor-iluzjonista)
23. Inspiracji twórczego modelingu „Piękno jest w Tobie - pozwól je w sobie odnaleźć” – Małgorzata Retkowska (animator kultury, twórca- plastyk, inspirator mody)
24. Pantomimy – Piotr Świtalski (mim, aktor, instruktor pantomimy)
25. Fotograficzne – Jan Goliński (fotograf portrecista, fotoreporter)
26. Sztuki kulinarnej – Paweł Loroch (dziennikarz pytania na śniadanie TVP i antyradia, podróżnik, ekspert kulinarny)
27. Warsztat naukowy:
• t.1 „ Jak żyć wolnym od uzależnień” – Dorota Mainusch ekspert ds. profilaktyki, pedagog, terapeuta i artysta plastyk
• t.2 „ Zostań królem swojego życia” – Dorota Jarzębowska, Piotr Rzepka Akademia Pracy z Procesem, Fundacja Głębokiej Demokracji,
• t.3 „ Aktywizacja dzieci z problemami logopedycznymi i ADHD w zespole teatralnym” – dr Elżbieta Bielecka IPSiR UW
28. Studio filmowe PaT – Tomasz Pyrak (operator, montażysta)
29. Grafika komputerowa i praca z dźwiękiem – Sebastian Piasek DJ SAND – (kompozytor, aranżer, fotografik, grafik komputerowy)
30. Techniczne – Bolesław Scholl (pedagog, mistrz oświetlenia i realizator dźwięku)
31. Dostrzegalnia ekologiczna – Kadzidło – na terenie wyspy puszczy kurpiowskiej z dostrzegalnią pożarów (45 m) – Grzegorz Ślązak (nadleśniczy, poeta lasu)
32. Rzemiosło artystyczne i fotografia przyrody (taniec i śpiew kurpiowski oraz ubiór ludowy) – Kadzidło/Centrum Kultury Kurpiowskiej – Paweł Łaszczych (folklorysta, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” )
33. Filozofia obrony własnej (tylko dla pań)
• Robert Stypiński (trener boksu i kixboksing)
• Wojciech Dudkowski (mistrz Europy w juji-tsu, muzyk, polonista)
• Anna Szymańska (psycholog, szkoleniowiec)

34. Krótkofalarskie – Wiesław Paszta, Ewa Michałowska (instruktorzy krótkofalarstwa, dziennikarze)
35. Kuglarskie - Adam Piotr Opara, Kamil Malecki (tancerze tańca z ogniem ostródzkiej grupy eXodus)
36. Wizażu - Sylwia Skrzypczak (dyplomowana wizażystka)
Asystent - Monika Syrek

 



P R O G R A M
Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjno – Artystycznej
VI PRZYSTANEK PaT
z udziałem gości z Belgii, Brazylii, Danii, Kuby, Litwy, Niemiec, USA, Węgier i Włoch

Ostrołęka / Kadzidło
2011

 


Organizator Akcji :
Komenda Główna Policji w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Profilaktyka a Ty”

Współorganizatorzy :
1. Urząd Miasta Ostrołęka
2. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
3. Urząd Gminy Kadzidło
4. Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu
5. Komenda Miejska Policji w Ostrołęce
Akcję wspierają :
1. Firma JBB
2. Firma AXO
3. Firma ENERGA
Partnerzy Akcji :
1. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”
2. Europejska Komisja EUCPN
3. Europejska Kampania w sprawie Narkotyków
4. Ministerstwo Edukacji Narodowej
5. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
6. Mazowiecki Urząd Wojewódzki
7. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
8. Mazowieckie Kuratorium Oświaty
9. ZG NSZZ Policjantów
10. Komenda Główna i Centrum Szkolenia Straży Granicznej
11. IPA SEKCJA POLSKA
12. Wielkopolski Urząd Marszałkowski
13. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski
14. Podlaskie Kuratorium Oświaty
15. Stowarzyszenie „Akademia Wilanowska” w Warszawie
16. BSA „Teatr Grodzki” w Bielsku-Białej
17. Fundacja Art. of Liwing Polska
18. Fundacja Kidprotect.pl
19. UW – IPSiR – koło naukowe im. Johna Somersa
20. UAM w Poznaniu – koło naukowe „Dwa światy”
21. WSNS Pedagogium w Warszawie
22. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach
23. Polski Związek Krótkofalowców

 

P R O G R A M

2 - 4 lipca (sobota, niedziela, poniedziałek)

Dni kwatermistrzowskie przygotowania logistycznego bazy VI Przystanku PaT / grupa sztabowa (baza Akcji)
18.00 (estrada) otwarcie sztabowe Akcji
5 lipca (wtorek)

9.00 –14.00 (dworce PKP i PKS oraz baza Akcji) przywitanie uczestników VI Przystanku PaT w Ostrołęce na Dworcu PKS (ul. Bogusławskiego 21) oraz PKP (ul. Żeromskiego 11) lub bezpośrednio w miejscu Akcji / PaTrol
• przywitanie obserwatorów oraz grup zagranicznych / Biuro Akcji Zespół Międzynarodowy
• rejestracja grup i uczestników indywidualnych (pakiet uczestnika, zakwaterowanie, wyżywienie) / Biuro Akcji
14.00 - obiad
17.00 (estrada w hali sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce):
UROCZYSTE OTWARCIE VI PRZYSTANKU PaT:
• film "Przystanek PaT" - mix (j. angielski)
• przywitanie gości i uczestników Akcji: EUCPN / państwa / IPA / miasta / grupy
• przekazanie przewodnictwa w EUCPN Węgry / Polska z udziałem Podsekretarza Stanu w MSWiA Adama Rapackiego oraz przedstawicieli EUCPN z Węgier i Danii (uroczyste przekazanie flagi EUCPN)
• etiuda teatralna "POCZEKALNIA" (j. angielski)
• przedstawienie GOSPODARZY Akcji oraz partnerów strategicznych i medialnych
• koncert ZPiT „Kurpianka” oraz zespołu COORP z Kadzidła
• przedstawienie SZTABU Akcji
• zaproszenie na scenę LIDERÓW i KOORDYNATORÓW PaT
• prezentacja INSTRUKTORÓW warsztatów artystycznych
• hymn Przystanku PaT

19.00 - kolacja – I tura
19.30 - kolacja – II tura
TEATR LETNI

20.15 (estrada) „Na krawędzi”, teatr AUTREMENT (INACZEJ) grupy PaT z Sokołowa Podlaskiego
20.45
• przedstawienie regulaminu i programu Akcji (zaraz po spektaklu!)
• spotkanie z instruktorami warsztatów artystycznych (podział na grupy warsztatowe)

KONCERT

22.00 (estrada) zespół rockowy Coorp z Kadzidła
PROGRAM NOCĄ

23.00 (scena PaT,) „Wianki – Podwórzowe Ojra-Torium” Mirona Białoszewskiego teatr PARK MDK Bielany
z Warszawy (50 minut)
salon poetycko-muzyczny (Cafe Muza)
23.00 - rozmowy korczakowskie
23.00 - rozmowy filozoficzne
0.00 - zdjęcia i filmy z dnia – prezentacje warsztatu filmowego i fotograficznego
SCENA NOCNA

1.00 (estrada) Koncert uczestników warsztatów wokalnych VI Przystanku PaT cz. I
1.00 (scena PaT) „Dzieci Energii” teatr FANUM z Siedlec
2.00 (scena PaT) „Domino”grupa teatralna PaT TymCzasem z Bartoszyc
3.00 - zakończenie programu dnia
6 lipca (środa)

8.00 - dzień dobry na Przystanku – codzienna gazeta „PaTrz”
8.00 - śniadanie – I tura
9.00 - śniadanie – II tura

SIANIE DOBRA - Karolina Bąkowska

10.00 - 13.00 (grafik w Biurze Akcji) warsztaty artystyczne
10.00 - 13.00 warsztat naukowy cz. I „Jak żyć, wolnym od uzależnień” / Dorota Mainusch ekspert ds. profilaktyki, pedagog, terapeuta i artysta plastyk
10.00 - 13.00 warsztat tańców etnicznych (zabawa integracyjna / Krystyna Stańczak-Pałyga / MEN)
10.30 - 11.00 (salon prasowy) spotkanie szefa Akcji i sztabu Przystanku PaT z opiekunami grup +
11.30 - 12.30 otwarte spotkania korczakowskie dla opiekunów grup +
13.30 - 15.30 Zajęcia animacyjne w czasie posiłków (w godzinach obiadu i kolacji) / Wydział Pedagogiczny UW
13.30 obiad – I tura
14.30 obiad – II tura
16.00 (estrada) warsztaty profilaktyczne :
• film edukacyjno-profilaktyczny „Nie warto ryzykować. Cyberprzemoc.” (film BBiZK urzędu m. st. Warszawy i KSP)
• spotkanie z dziennikarzem telewizyjnym i radiowym Hirkiem Wroną na temat prawa autorskiego
• „Sekret” teatr RĘKAWICZKA z Garwolina
• koncert zespołu muzycznego FANATYCY laureatów Powiatowego Przeglądu Artystycznej Twórczości Profilaktycznej w Garwolinie
• repertuar Przystanku na dzisiaj (prezentacja grup teatralnych i artystów, którzy zapraszają na swoje spektakle i programy)
• próba do instalacji „Żywe obrazy”
18.30 - kolacja – I tura
19.00 - kolacja – II tura
TEATR LETNI

20.00 (scena OCK) „Więzy” teatr FIAKIER (Dorożkarnia) z Warszawy inspirowany twórczością Thortona Wildera
i Antoniego Czechowa (50 minut)
20.00 (scena klubu OCZKO) „Jak Calineczka” grupa teatralna FART z Góry Karwarii
20.00 (scena PaT) „Kopciuch”– teatr KOTŁOWNIA z Ostrowi Mazowieckiej (tekst Janusza Głowackiego, klasyka literatury resocjalizacyjnej (2 godziny z przerwą)
20.30 (przed halą sportową im. A. Gołasia) „Odlot!” sztuka ulicy teatru FANUM z Siedlec
21.00 (scena klubu OCZKO) „CREEPS” teatr AZYL z Inowrocławia
21.30 (scena OCK) „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” teatr MAMRO z Warszawy (90 minut)
KONCERT

22.00 (estrada) Tadeusz Woźniak z zespołem (Jolanta Majchrzak-Woźniak, Mariusz Jagoda, Piotr Woźniak)
PROGRAM NOCĄ

23.00 - rozmowy filozoficzne
23.00 - rozmowy korczakowskie
23.00 (scena PaT) „Bal w operze” Juliana Tuwima grupa teatralna NIEPOKÓJ z Gimnazjum w Woli Rębkowskiej
salon poetycko-muzyczny (Cafe Muza)
0.00 (estrada) zdjęcia i filmy z dnia – prezentacje warsztatu filmowego i fotograficznego
SCENA NOCNA

1.00 (estrada) Koncert uczestników warsztatów wokalnych VI Przystanku PaT cz. II
1.00 (scena PaT) „CIUCIU-BABKA” teatr RĘKAWICZKA z Garwolina
1.30 (scena PaT) "Jutro" teatr TAM z Inowrocławia, laureat III Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego „poPaTrz” w Inowrocławiu
2.00 (scena PaT) „The second life” grupa teatralna ZERO ZERO z Inowrocławia
3.00 - zakończenie programu dnia
7 lipca (czwartek)

8.00 - dzień dobry na Przystanku – codzienna gazeta „PaTrz”
8.00 - śniadanie – I tura
9.00 - śniadanie – II tura

SIANIE DOBRA - Karolina Bąkowska

10.00 - 13.00 warsztaty artystyczne
10.00 - 13.00 warsztat naukowy cz. II „Zostań królem swojego życia” Akademia Pracy z Procesem, Fundacja Głębokiej Demokracji /Dorota Jarzębowska, Piotr Rzepka
10.00 - 13.00 warsztat tańców etnicznych – zabawa integracyjna / Krystyna Stańczak-Pałyga / MEN
10.30 - 11.00 spotkanie szefa Akcji i sztabu Przystanku PaT z opiekunami grup +
11.30 - 12.30 otwarte spotkania korczakowskie dla opiekunów grup +
13.30 - 15.30 Zajęcia animacyjne w czasie posiłków (w godzinach obiadu i kolacji) / Wydział Pedagogiczny UW
13.30 - obiad – I tura
14.30 - obiad – II tura
16.00 warsztaty profilaktyczne :
• film edukacyjno-profilaktyczny „Nie warto ryzykować. Kradzież.” (film BBiZK urzędu m. st. Warszawy i KSP)
• wywiad z Piotrem Rzepką „Zostań królem swojego życia”
• koncert zespołu muzycznego NeverMind z Inowrocławia
• repertuar Przystanku na dzisiaj (prezentacja grup teatralnych i artystów, którzy zapraszają na swoje spektakle i programy)
• próba do instalacji „Żywe obrazy”
18.30 - kolacja – I tura
19.00 - kolacja – II tura
TEATR LETNI

20.00 (scena OCK) „Na wileńskiej ulicy” Polskie Studio Teatralne w Wilnie
20.00 (scena klubu OCZKO) „Cela” teatr ALTERNATYWA grupy PaT z Ostrołęki
20.00 (scena PaT) „Czarodziejska Góra” Teatr Grodzki JUNIOR Stowarzyszenia Teatr Grodzki z Bielska-Białej
20.30 (przed halą sportową im. A. Gołasia) „Odlot!” sztuka ulicy teatru FANUM z Siedlec
21.00 (scena klubu OCZKO) „BICI BIJĄ” teatr AZYL z Inowrocławia
21.00 (scena PaT) „Landrynki” kawiarenka literacko-teatralna TO i OWO z Siemianowic Śląskich – jedyna
w Polsce klasa patronacka PaT (50 minut)
KONCERT

22.00 (estrada) „Czysta Jazda – 100 % zabawy”
PROGRAM NOCĄ

23.00 - rozmowy filozoficzne
23.00 - rozmowy korczakowskie
23.00 (scena PaT) „Dziady ku przestrodze” na podstawie dramatu „Dziady” Adama Mickiewicza grupa teatralna Gimnazjum w Jasionówce
salon poetycko-muzyczny (Cafe Muza)
0.00 (estrada) zdjęcia i filmy z dnia – prezentacje warsztatu filmowego i fotograficznego
SCENA NOCNA

1.00 (estrada) „Telefon wciąż dzwonił” film kampanii Krzyże Kurpiowszczyzny
1.00 (scena PaT) „Two(r)Żyć mimo wszystko” grupa teatralna PaT z Radomska
1.30 (scena PaT) „Tylko co dalej” grupa teatralna PaT Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chlewiskach laureat
III szydłowieckiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Profilaktyka a Teatr”
2.00 (scena PaT) „Wznieś serce nad zło” grupa teatralna PaT Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szydłowcu laureat III szydłowieckiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Profilaktyka a Teatr”
3.00 - zakończenie programu dnia
8 lipca (piątek)

8.00 - dzień dobry na Przystanku – codzienna gazeta „PaTrz”
8.00 - śniadanie – I tura
9.00 - śniadanie – II tura

SIANIE DOBRA - Karolina Bąkowska

10.00 - 10.30 (salon prasowy) spotkanie koordynacyjne do happeningu oraz instalacji „Żywe obrazy” z opiekunami grup i zespołem realizacyjnym
11.00 - 12.00 (centrum miasta) happening uczestników warsztatów artystycznych Akcji
12.00 - 13.00 (obiekty sportowe MOSiR) instalacja „Żywe obrazy” – rejestracja filmowa z helikoptera
13.30 - 15.30 (teren Akcji) Zajęcia animacyjne w czasie posiłków (w godzinach obiadu i kolacji) / Wydział Pedagogiczny UW
14.00 - obiad – I tura
15.00 - obiad – II tura
16.00 (estrada) warsztaty profilaktyczne :
• film edukacyjno-profilaktyczny „Nie warto ryzykować. Niebezpieczny napój.” (film BBiZK urzędu m. st. Warszawy i KSP)
• etiuda teatralna „Poczekalnia” TI scena 07 z Warszawy
• Pantomima "Everything", Grupa teatralna FART z Góry Kalwarii
• repertuar Przystanku na dzisiaj (prezentacja grup teatralnych i artystów, którzy zapraszają na swoje spektakle
i programy)
• próba złożeniowa do koncertu galowego
18.30 - kolacja – I tura
19.00 - kolacja – II tura
TEATR LETNI

20.00 (scena OCK) „Narkomanka” monodram Anny Samusionek z autorskimi piosenkami Janusza YANINY Iwańskiego
20.00 (scena klubu OCZKO) „Życie do natychmiastowego użytku” teatr FANUM z Siedlec (40 minut)
20.00 (scena PaT) „Sierotka Marysia - historia prawdziwa” Zespół Szkół im. KOP z Szydłowca
20.30 (kościół p.w. św. Antoniego) „Oskar i Pani Róża” Teatr Impresaryjny Scena 07 z Warszawy, wznowienie
w obsadzie grupy teatralnej PaT w Sokołowie Podlaskim
po spektaklu spotkanie z Jego Ekscelencją ks.bp Stanisławem Stefankiem
21.00 (scena klubu OCZKO) „Dla Julii” teatr JaCy My z Bytomia (60 minut)
21.00 (scena PaT) „Szyba” grupa teatralna Gimnazjum im. Jana Pawła II z Ciechanowca, laureat 9. edycji podlaskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Białymstoku „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”
KONCERT

22.00 (estrada) JAROSŁAW CHOJNACKI kompozytor i wykonawca hymnu Przystanku PaT do tekstu Krzysztofa
C. Buszmana
PROGRAM NOCĄ

23.30 rozmowy filozoficzne
23.30 rozmowy korczakowskie
23.30 (scena PaT) „Sztafeta” teatr muzyczny OD CZAPY z Garwolina
salon poetycko-muzyczny (Cafe Muza)
0.00 (estrada) zdjęcia i filmy z dnia – prezentacje warsztatu filmowego i fotograficznego
SCENA NOCNA

1.00 (estrada) Koncert uczestników warsztatów wokalnych VI Przystanku PaT cz. III
1.00 (scena PaT) „Catharsis” program PaS z Rudy Śląskiej (25 minut)
1.30 (scena PaT) "Mój wybór moim życiem" grupa teatralna Vouge z Zespołu Szkół w Gwizdałach k. Węgrowa (20 minut)
2.00 (scena PaT) „Podziemne państwo kobiet” prolog filmowy do spektaklu „Mamo, kocham Cię” grupa teatralna PaT w Białobrzegach
3.00 - zakończenie programu dnia
9 lipca (sobota)

8.00 dzień dobry na Przystanku – codzienna gazeta „PaTrz”
8.00 śniadanie I tura
9.00 śniadanie II tura

SIANIE DOBRA - Karolina Bąkowska

10.00 - 13.00 (estrada) warsztaty artystyczne – próby generalne do koncertu galowego
10.00 - 13.00 warsztat naukowy cz. III „Zagrożone dzieci w sieci” / metoda dramy /Karolina Iwańska, Dominika Tokarczyk IPSiR UW
10.00 - 13.00 warsztat tańców etnicznych (zabawa integracyjna / Krystyna Stańczak-Pałyga / MEN) dla opiekunów grup
10.30 - 11.00 (salon prasowy) spotkanie szefa Akcji i sztabu Przystanku PaT z opiekunami grup +
11.30 - 12.30 otwarte spotkania korczakowskie dla opiekunów grup +
13.30 - 15.30 Zajęcia animacyjne w czasie posiłków (w godzinach obiadu i kolacji) / Wydział Pedagogiczny UW
13.30 - obiad – I tura
14.30 - obiad – II tura
16.00 (estrada w hali sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce)
FINAŁ VI Przystanku PaT – KONCERT GALOWY
• happening warsztatów plastycznych (przed halą – podczas przybywania gości)
• koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Policji z Warszawy
• uroczyste otwarcie KONCERTU GALOWEGO AKCJI
• WIELKIE CZYTANIE KORCZAKA
• wręczenie statuetek „Filar PaT”
• prezentacje filmowe z happeningu oraz instalacj „Żywe obrazy”
• PREZENTACJE uczestników warsztatów artystycznych VI Przystanku PaT
• hymn Przystanku PaT
19.30 - kolacja I tura
20.00 - kolacja II tura
21.30 (przed halą sportową) pokaz tańca z ogniem grupy eXodus z Ostródy
22.00 (estrada) oficjalne zakończenie VI Przystanku PaT w bazie Akcji
0.00 (estrada) zdjęcia i filmy z dnia – prezentacje warsztatu filmowego i fotograficznego
1.00 (estrada) jam session warsztatów wokalnych i muzyków uczestniczących w Akcji (do świtu)
10 lipca (niedziela)

8.00 - dzień dobry na Przystanku – codzienna gazeta „PaTrz”
9.00 - śniadanie, wyjazd uczestników Akcji
14.00 - obiad / grupa sztabowa
16.00 - wyjazd grupy sztabowej Akcji z bazy Akcji

Ogólnopolska Akcja Profilaktyczno-Artystyczna VI Przystanek PaT Ostrołęka / Kadzidło 2011, zaplanowana w dniach 5-10 lipca br. została oficjalnie wpisana (Budapeszt, 28.02.2011 r.) do programu Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości EUCPN i będzie otwierać w tym obszarze Prezydencję Polski w Unii Europejskiej.
Dokument:
European Crime Prevention Network, Work programme 2011
March 2011
Punkt C
To support crime prevention activities at national and local level
Task: International meeting young teams engaged in crime prevention activities – PaT Stopover 2011
PaT stopover is annual few days’ meetings of young people engaged in creative prevention activities. Each day the schedule includes: art workshops, prevention workshops, concerts, performances and discussions fora. In the year 2011, the PaT Stopover, to be organized by the Poland, will be a meeting of young people from Europe to exchange best practices in the prevention of juvenile delinquency. The delivery of this project is funded by the organizing Member State.
Zasady zgłoszenia na VI Przystanek PaT w 2011 roku
UWAGA!
Zgłoszenie należy przesłać do Impresariatu PaT w Warszawie wyłącznie na adres pat@policja.gov.pl w dniach od 15 kwietnia do 1 czerwca 2011 roku.
Uczestnikiem Akcji może być każdy, kto ukończył 15 rok życia.

Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, województwo, telefon /e-mail kontaktowy. Wzór karty zgłoszenia indywidualnego i grupy do pobrania w formacie PDF.

Zgłoszenia udziału w VI PPaT przyjmują liderzy PaT, a w przypadku braku lidera - koordynatorzy programu PaT w Twojej miejscowości. W 4 województwach (zachodniopomorskie, wielkopolskie, śląskie i kujawsko-pomorskie) zgłoszenia przyjmują liderzy wojewódzcy poprzez liderów miejskich lub bezpośrednio (adresy mailowe liderów w zakładce KONTAKT)

Impresariat PaT przyjmuje zgłoszenia indywidualne oraz grupowe z miejscowości, w których nie ma lidera PaT.

Impresariat PaT przyjmuje także zgłoszenia grup studentów uczelni współdziałających z programem PaT, którzy zamierzają podczas Przystanku odbyć praktyki studenckie (zaliczamy 100 godzin praktyk) lub uczestniczyć w Akcji bez zaliczania praktyk. Zgłoszenia studentów przekazuje do Impresariatu PaT na liście zbiorczej lider / koordynator programu PaT w uczelni. W uzasadnionych przypadkach przyjmujemy zgłoszenia indywidualne.
Szczegółowe informacje dotyczące programu, instruktorów prowadzących warsztaty oraz logistyki Akcji pojawiać się będą na bieżąco na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

Impresariat PaT

Informacje dla uczestników VI Przystanku PaT:
1. Jeżeli spakowałeś już piwo do plecaka, to nie przyjeżdżaj! Dokonałeś złego wyboru – to nie ta impreza!
2. Jeżeli myślisz tak samo (patrz pkt. 1) i w świecie sztuki czujesz się u siebie, to zapraszamy
3. Zakwaterowanie tradycyjnie bezpłatne, w klasach szkolnych. na policyjnych materacach, we własnych śpiworach.
4. Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, pamiętaj, żeby w dniu przyjazdu na Akcję mieć przy sobie PZPR czyli Pisemną Zgodę Prawnych Rodziców (opiekunów). Koniecznie!!!
5. Przezorny zawsze ubezpieczony – ubezpieczenie we własnym zakresie!
6. Służba PaTrolowa przywita Cię w dniu 5 lipca od godziny 9.00 do godz. 14.00 na Dworcu PKS Ostrołęka ul. Bogusławskiego 21 oraz PKP Ostrołęka ul. Żeromskiego 11 lub bezpośrednio w miejscu Akcji.

Miejsce Akcji:

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA im. ARKADIUSZA GOŁASIA
W OSTROŁĘCE ul. Traugutta 1

Oferujemy Tobie:
• świat wolny od przemocy i uzależnień,
• zawodowych instruktorów warsztatów artystycznych,
• prezentacje najciekawszych inicjatyw profilaktycznych z kraju połączone z warsztatem dobrego słowa,
• koncerty i spektakle w Teatrze Letnim,
• nocne rozmowy filozoficzne,
• teatr po północy,
• spotkania z ludźmi sztuki,
• media PaT (gazeta, radio, telewizja, komiks),
• ochronę PaTroli i patroli,
• troskliwą opiekę medyczną,
• odnalezienie bratnich dusz!!!


Finał VI Przystanku PaT

Na FINAŁ VI Przystanku PaT zapraszamy 9 lipca o godz. 16.00.
Na FINAŁ nie ma zgłoszeń, biletów i wejściówek, nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych czy ilościowych. Każdy jest mile widziany!
Impresariat PaT

W tym roku pięciu konkurentów pokonała Ostrołęka i Kadzidło, a zatem zostajemy na Mazowszu. Zapraszamy od 5 do 10 lipca co oznacza, że po raz pierwszy Akcja potrwa 6 dni !!!

Do udziału w VI Przystanku PaT przyjmiemy 2000 uczestników. W pierwszej kolejności gwarantujemy miejsca grupom i osobom, których nie zdołaliśmy przyjąć w roku ubiegłym.
Przepraszamy i zapraszamy!

W zakładce Przystanek PaT na bieżąco będą uzupełniane informacje dotyczące zgłoszeń, organizacji i programu VI Przystanku.

Ważne daty:

• 8 marca – konferencja MSWiA programu „Razem bezpieczniej” (BUW w Warszawie), podczas której przekazana zostanie statuetka przechodnia Przystanku PaT;

• 1 -3 kwietnia – szkolenie liderów PaT (Ostrołęka/Kadzidło), organizacja grupy sztabowej, PaTrolu, osób funkcyjnych Akcji i praktyk studenckich w ramach Deklaracji Akademickiej;

• 15 kwietnia – rozpoczynamy w Impresariacie PaT przyjmowanie zgłoszeń uczestników Akcji;

• 5 czerwca – spotkanie instruktorów warsztatów artystycznych VI Przystanku PaT połączone z rekonesansem obiektów Akcji;

• 2 – 4 lipca – przygotowanie Akcji przez grupę sztabową;

• 5 lipca – przyjazd uczestników i uroczyste otwarcie VI Przystanku PaT o godzinie 17.00;

• 9 lipca – koncert finałowy Akcji z prezentacją warsztatów artystycznych o godzinie 16.00;

• 10 lipca – (przed południem) zakończenie VI Przystanku PaT.

 

GALERIE ZDJĘĆ VI Przystanku PaT Ostrołęka/Kadzidło 2011

» Finał

» 4 dzień

» 3 dzień

» 2 dzień

» 1 dzień

Powrót na górę strony