Co to jest "Przystanek PaT"? - Przystanek PaT - Profilaktyka a Ty

Przystanek PaT

Co to jest "Przystanek PaT"?

„Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!” to hasło największej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Przystanek PaT”. Akcja organizowana jest od 2006 roku z myślą o wszystkich, którzy przez sztukę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. Każdy, kto chce zrobić coś dla drugiego człowieka, znajdzie tu miejsce dla siebie.

„Przystanek PaT” to coroczne, ogólnopolskie spotkanie młodzieży z całego kraju. Na uczestników każdego roku czeka moc atrakcji. Przez pięć dni odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez zawodowych instruktorów. Można wziąć udział m.in. w zajęciach teatralnych, wokalnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, dziennikarskich, iluzjonistycznych, charakteryzatorskich i technicznych. W programie przewidziane są również warsztaty profilaktyczne, rozmowy filozoficzne koncerty oraz spektakle w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.

Ostatniego dnia, podczas finału akcji uczestnicy wszystkich warsztatów artystycznych prezentują efekty swojej pracy m.in. przed znakomitymi gośćmi (od Wiceprezesa Rady Ministrów po przedstawicieli ministerstw, organizacji i instytucji prospołecznych, wyższych uczelni, mediów, a także znanych
i cenionych artystów, zainteresowanych tym wydarzeniem).

Przystanek PaT to też profesjonalne szkolenia dla instruktorów teatralnych i policyjnych specjalistów ds. prewencji kryminalnej.

W akcję zawsze zaangażowane są lokalne władze oświatowe, samorządowe, Policja i media. W roku 2009 „Przystanek PaT” gościł obserwatorów z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Portugalii.

W 2009 roku akcja „Przystanek PaT” została objęt patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009, zaś cały program PaT w 2007 roku wpisany został do Banku Dobrych Praktyk rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.

Akcja rozwija się bardzo dynamicznie. W 2006 roku do Miłomłyna k. Ostródy na I PRZYSTANEK PaT przyjechało 100 uczestników. Rok później w Nidzicy było nas już 250, w 2008 roku w Płocku – ponad 500, a w roku 2009 do Miętnego k. Garwolina przyjechało 1500 osób.
 

W Gali Finałowej z okazji X-lecia Przystanku PaT w Warszawie na Stadionie Narodowym wzięło udział 11 000 osób.

Powrót na górę strony