Społeczność PaT - Społeczność - Profilaktyka a Ty

Społeczność

Społeczność PaT

Jedni piszą na murach HWDP, a drudzy mówią OK! - działamy razem z Policją. Dziś młodzież nie chce słuchać pouczeń, a dorośli mówią o rosnącym pacie w komunikacji pokoleń i kryzysie autorytetów. Odpowiedzią Policji na pat społeczny jest „PaT” kreatywny. Chodzi o ogólnopolski program „Profilaktyka a Ty”, który w ciągu dziesięciu lat działania ogarnął już ponad 400 tysięcy młodzieży w kilkunastu województwach.

PaT inspiruje i wspiera środowiska młodych do brania sprawy w swoje ręce poprzez profilaktykę rówieśniczą. Wydaje się, że instytucje w profilaktyce uzależnień mają dosyć wyblakłe pomysły, odnoszące równie wyblakły skutek. Odsłonięte przedpole resocjalizacji, czyli wątła, tradycyjna profilaktyka coraz bardziej obnaża słabość instytucji, które dysponują sporymi budżetami na przeciwdziałania patologii i uzależnieniom młodych. A jednak trudno uzyskać rzeczową odpowiedź na pytanie: na jaki konkretny efekt przekładają się ogromne pieniądze inwestowane w konferencje, analizy i diagnozy zjawisk patologii społecznej. Od kilku lat wiemy, że jest kiepsko, lecz co dalej?


W końcowym etapie problem i tak trafi do Policji, która musi reagować na łamanie prawa. Dlatego właśnie Policja namawia do profilaktyki rówieśniczej poprzez kulturę i sport. Okazuje się, że to daje dobre efekty: w kraju działa program „Razem bezpieczniej”, a w KGP powstał projekt PaT czyli „Profilaktyka a Ty”.


Wystarczy włączyć zielone światło młodym, zdolnym i kreatywnym, których w Polsce nie brakuje. To oni są w programie PaT pedagogami, mentorami, instruktorami dramy i za nimi idą setki rówieśników. Piszą i robią własne spektakle, filmy, artykuły, happeningi, radio, nawet startują z internetową telewizją PaTtv, a to wszystko nasycone autentycznością, pozytywną energią i - co ważne - osobowym przykładem, że tak można, że to się świetnie udaje! Z takiego entuzjazmu i takiego myślenia narodziły się idee programu PaT. Filozofia na promowanie mody życia bez uzależnień.


Przez cały rok szkolny nasze grupy działają lokalnie, a podczas wakacji koordynatorzy, liderzy, wolontariusze, sympatycy programu PaT od 10 lat spotykają się na kilkudniowej akcji „Przystanek PaT”. Tak powstaje nowa, otwarta społeczność, w której nadal jest miejsce dla nowatorskiego myślenia odważnych dziennikarzy, nauczycieli, policjantów i samorządowców.


Zapraszamy!

Społeczność programu PaT to:

1. Impresariat PaT

2. Przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne współdziałające z programem PaT

3. Krajowy zespół liderów PaT

4. Krajowy zespół koordynatorów PaT

5. Grupy PaT

6. Grupy studenckie PaT

7. Klasy policyjne (Bełchatów, Borkowice, Gromnik, Toruń)

8. Projekt „Profilaktyka a Harcerstwo” - PaH

9. Projekt „Profilaktyka a Krótkofalarstwo” - PaK

10. Projekty lokalne wyróżnione certyfikatem „Wspiera nas PaT”:

       - „Profilaktyka a Sztuka” w Rudzie Śląskiej - PaS

       - „Świadomość i odpowiedzialność” w Gostyninie - ŚiO

       - „Profilaktyka przez Sztukę” w Bełchatowie

11. Festiwale i przeglądy o tematyce profilaktycznej (Bartoszyce, Białystok, Garwolin, Gorzów Wlkp., Inowrocław, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Piła, Włocławek, Wrocław)

12. Grupy niezależne – teatry, kluby, inne:

       - teatr Alternatywa w Ostrołęce

       - teatr AZYL w Inowrocławiu

       - teatr FANUM w Siedlcach

       - teatr FIAKIER w Warszawie

       - teatr JaCy My w Bytomiu

       - teatr KOTŁOWNIA w Ostrowi Mazowieckiej

       - teatr RĘKAWICZKA w Garwolinie

       - teatr TymCzasem w Bartoszycach

       - kawiarenka literacko-teatralna To i Owo w Siemianowicach Śląskich

       - klub KONTRA w Bytomiu

13. Niezależne studenckie koła naukowe :

       - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

       - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

       - WSNS Pedagogium w Warszawie

       - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

       - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie

 


 

Powrót na górę strony