Finał III Profilaktycznej Gry Miejskiej w Sokołowie Podlaskim - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

Finał III Profilaktycznej Gry Miejskiej w Sokołowie Podlaskim

Data publikacji 19.04.2012

Oferta dla harcerzy w profilaktyce rówieśniczej

Kolejne w Sokołowie Podlaskim działanie przeprowadzone w ramach projektu Profilaktyka a Harcerstwo dobiegło do finału. Harcerze z VII Osiedlowego Szczepu Harcerskiego im. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Hufca ZHP przy pomocy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, przygotowali III Profilaktyczną Grę Miejską. W organizację włączyły się praktycznie wszystkie instytucje. Najlepszym podziękowaniem była radość na ustach uczestników tej niecodziennej rywalizacji.

III Profilaktyczna Gra Miejska dobiegła końca. W czwartek 19 kwietnia mogliśmy uczestniczyć w uroczystym finale. Ogromna ilość zadań oraz ilość patroli, nie pozwalała, na uczciwe podsumowanie współzawodnictwa w dniu gry. We współzawodnictwie nie było nagród. Zwycięskie drużyny otrzymywały puchary Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski i Starosty Sokołowskiego. Tym razem dzięki gościnności Księży Salezjanów, spotkaliśmy się w Sali Oratorium bł. Filipa Rinaldiego.

W nagrodę za ogromne zaangażowanie młodzieży, do uczestników gry przybył wspólnie z Konradem Wojterkowskim – twórcą kampanii Kocham! Nie biję! znany aktor grający zarówno w Polsce, jak i w Hollywood – Peter Lucas.

Nie zabrakło w tym szczególnym dniu licznie zebranych gości. Na zaproszenie programu „Profilaktyka a Harcerstwo” przybyli Wicestarosta Powiatu Sokołowskiego Marta Sosnowska, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula, Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim podisnp. Wiesław Nasiłowski, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sokołowie Podlaskim kom. Marek Żero, bryg. Tomasz Wilk Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, mł.asp. Justyna Stanik-Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Monika Kaiser-Maciejczak oraz Grzegorz Utnik z Impresariatu Programu PaT, Justyna Szczęsna Rzecznik Prasowy Programu PaT, Hubert Prekurat – koordynator ogólnopolskiego zespołu liderów PaT, Tomasz Bieliński – radio TRAP, hm. Bożenna Hardej – Komendantka Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim, ks. Dariusz Matuszyński – Dyrektor Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego i Salezjańskiego Gimnazjum w Sokołowie Podlaskim, w imieniu Wójta Gminy Bielany Pani Sekretarz Krystyna Długołęcka, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej CUKROWNIA w Sokołowie Podlaskim, dyrektorzy i pedagodzy szkół powiatu sokołowskiego oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele mediów.

Zaangażowanie samorządów zarówno Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, Policji, harcerzy VII Osiedlowego Szczepu Hufca ZHP, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej Cukrownia, Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej i wielu innych ponownie potwierdziło, że siłą profilaktyki jest praca zespołowa. Nieocenionym jest również wsparcie mecenasa corocznej gry Firmy TOPAZ Zbigniewa Paczóskiego, dzięki któremu jest możliwa realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Nie możemy zapomnieć również dwóch ważnych osobach, dzięki którym zmagania zostały uwiecznione na zdjęciach i filmie - Macieju Tomaszewskim i Tomaszu Pyraku. W całej akcji uczestniczyli również oprócz dziennikarzy lokalnych mediów, dziennikarze radia TRAP.

Phm. Anna Hilaruk, krajowy koordynator projektu Profilaktyka a Harcerstwo przybliżyła, na czym polegała rywalizacja patroli podczas gry. W grze wzięło udział 22 patrole, tj. 171 osób. W jej przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowało się 43 harcerzy. Uczestnicy mieli do wykonania wiele zadań. Najważniejszy jest jednak fakt, że wspólnie młodzież dała wyraz temu, że można pięknie, radośnie przeżywać swoją młodość bez używek prowadzących do uzależnień.
Przebieg gry opisywany już był we wcześniejszych artykułach. Tu możecie zobaczyć film Tomka Pyraka pokazujący część naszej pracy. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Yrn2V4RaYPk

Wreszcie nadeszła najbardziej oczekiwana przez młodzież chwila – ogłoszenie wyników współzawodnictwa. Na początku wszyscy biorący udział w Grze otrzymali dyplomy. Następnie zebrani goście wręczali zebranym uczestnikom, których patrole znalazły się w pierwszych trójkach dyplomy. Zwycięskie patrole otrzymały puchary z rąk Starosty Sokołowskiego i Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego

Oto jak przedstawiała sie rywalizacja

Szkoły ponadgimnazjalne o Puchar Starosty Sokołowskiego

I miejce patrol NO NAME z I Liceum Ogólnokształcącego
II Miejsce BIAŁE ORŁY z Publicznego liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim
III Patrol GOGOLE z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

Szkoły gimnazjalne z terenu powiatu o Puchar Starosty Sokołowskiego

I miejsce - patrol SABNIE z Publicznego Gimnazjum w Sabniach
II miejsce patrol SKRZESZEW z Publicznego Gimnazjum w Skrzeszewie
III miejsce patrol SZÓSTKA ZE STERDYNI z Zespołu Szkół w Sterdyni

Szkoły gimnazjalne o Puchar Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego

I patrol ONZ Organizacja Najlepszych Zawodników – Salezjańskie Gimnazjum
II patrol MIĘSNE JEŻE z Publicznego Gimnazjum nr1
III patrol ZIOMKI z Publicznego Gimnazjum nr 1

Patrole które zajęły pierwsze miejsca otrzymały Puchary z rąk Wicestarosty Marty Sosnowskiej i Burmistrza Miasta Bogusława Karakuli

Na zakończenie zebrani goście udali się na poczęstunek przygotowany tak jak powinno być w uroczystościach tworzonych przez młodzież. Tym razem stoły pyszności przygotowali uczniowie II klasy Zespołu Szkół nr 1 o kierunku technik hotelarstwa.

W spotkaniu nie zabrakło też miłego akcentu dla dh Anny Hilaruk. W dniu Finału został ogłoszony rozkaz Mazowieckiego Komendanta Chorągwi ZHP o nadaniu jej stopnia harcmistrza. Nominację wręczyła Komendantka Hufca ZHP hm. Bożenna Hardej. Stopień harcmistrza otrzymała również Anna Chmiel – Dyrektor zwycięskiej szkoły z Sabni. Sławomir Tomaszewski otrzymał z rąk Komendantki Hufca List Pochwalny Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przeprowadzenia podobnego działania w swojej miejscowości. Scenariusz gry profilaktycznej otrzymacie kontaktując się z krajowym koordynatorem projektu PaH: pah@sokolowpodl.pl

Oficer Prasowy
KPP Sokołów Podlaski
asp.szt. Sławomir Tomaszewski

Zdjęcia Maciej Tomaszewski

Powrót na górę strony