Dramat i tragedię pozostaw teatrowi - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

Dramat i tragedię pozostaw teatrowi

Data publikacji 17.05.2010

W Białymstoku odbył się finał najważniejszego festiwalu teatrów profilaktycznych na Podlasiu.

 

Przegląd Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” od 8 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży szkolnej, pedagogów i instruktorów teatralnych. W dniu 17 maja br. na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się kolejna gala finałowa festiwalu.

Pomysł przeglądu powstał w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku jako autorski projekt Anety Łukowskiej i Ewy Puciłowskiej. Był i nadal są próbą rozmowy z młodymi ludźmi językiem teatru o ich problemach oraz relacjach z rówieśnikami i dorosłymi.

Z czasem organizacją przeglądu zajęło się Podlaskie Kuratorium Oświaty. Od czterech lat program „Profilaktyka a Teatr” jest partnerem tego przedsięwzięcia. Przegląd otrzymał w 2009 r. certyfikat „Wspiera nas PaT”.

Do eliminacji regionalnych VIII edycji przeglądu zgłosiło się 70 grup teatralnych. Najlepsze spektakle zaprezentowane zostały podczas uroczystej finałowej gali.

Zespołowi jury przewodniczyła Wiesława Ćwiklińska Podlaski Wicekurator Oświaty. Za dobrą pracę, młodym aktorom oraz ich opiekunom dziękowali m.in. Jerzy Kiszkiel Podlaski Kurator Oświaty oraz insp. Grzegorz Jach i nadkom. Adam Petelski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

Oto oczekiwany werdykt JURY:

N a g r o d y

 • I miejsce „Kto pierwszy rzuci kamieniem” w reżyserii Ewy Łajkowskiej, spektakl Gimnazjum nr 1 w Bielsku Podlaskim. Piękna, czysta forma teatru. Spektakl został zaproszony do prezentacji na V Przystanku PaT .
   
 • II miejsce „Inny znaczy gorszy?”, spektakl Gimnazjum nr 2 ZS nr 4 w Suwałkach.
  Ładna kompilacja dramatu antycznego ze współczesnością.
   
 • III miejsce „Szyba”, spektakl Gimnazjum ZS w Narewce.
  Refleksyjne rozegranie akcji przedstawienia kultowymi piosenkami musicalu „Metro”.

 W y r ó ż n i e n i a

 • Gimnazjum nr 23 ZS nr 17 w Białymstoku za spektakl „Przebudzenie” (pierwsze wyróżnienie za walory wychowawcze). To bardzo ważne, że chcecie rozmawiać o uzależnieniach językiem teatru. Wspieramy Was w tym pomyśle bardzo, bardzo!
   
 • Gimnazjum nr 9 w Białymstoku za spektakl „Drogowskazy”. To jedyny spektakl przeglądu z technikami multimedialnymi,
   
 • Gimnazjum w Jabłoni Kościelnej za spektakl „Śpiąca królewna”. Warto dokładniej się przyjrzeć na zdjęciach poniżej, wypracowanym kostiumom i fryzurom aktorek,
   
 • Gimnazjum nr 6 w Łomży za spektakl „Wolność”. Świetna praca zespołowa znana naszej społeczności z IV Przystanku PaT z formy czarnego teatru,
   
 • Gimnazjum w Szepietowie za spektakl „Ciemna strona mocy”. Ciekawa propozycja połączenia żywego planu aktora z lalką ładnie budowana dramaturgicznie na muzyce filmowej gwiezdnych wojen. Brawo za pomysł!


Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i już trzymamy kciuki za IX Finał w przyszłym roku!

 

Powrót na górę strony