Gala Finałowa PaT/E w Poznaniu - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

Gala Finałowa PaT/E w Poznaniu

Data publikacji 30.10.2014

Honorowym gościem Gali była Teresa Piotrowska Minister Spraw Wewnętrznych

Poznań długo czekał na własną młodzieżową grupę PaT. Nastał wreszcie rok 2014 i stało się – 30 października powstała poznańska grupa PaT.
Po castingu i trzech dniach prób 55 młodych aktorów zaprezentowało efekty swojej pracy. Premierę spektaklu Izy Rękawek „Sekret” przygotowaną przez Impresariat PaT obejrzało wielu zaproszonych gości, a wśród nich Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska. Na widowni zasiedli także europoseł Krystyna Łybacka, poseł Tomasz Piotr Nowak, któremu społeczność PaT dziękowała za pytania zadane w Sejmie RP w sprawie upowszechniania programu PaT, a także poseł Bożena Szydłowska. Przybył także Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek oraz przedstawicielka marszałka Marka Woźniaka. Powiat reprezentował Starosta Poznański Jan Grabkowski, a Urząd Miasta Poznania jego wiceprezydent Tomasz Jerzy Kayser. Do stolicy Wielkopolski przyjechali również Przyjaciele PaTu, którzy gościli już program w swoich miastach – wiceprezydent Konina Sławomir Lorek, a także wiceburmistrz Żnina Aleksandra Nowakowska. Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przyjechała Elżbieta Rusiniak, koordynująca w kraju program „Razem bezpieczniej”. Komendę Główną Policji reprezentował dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego insp. Robert Żółkiewski oraz zastępca dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego insp. Ryszard Garbarz. Wielkopolska gościła także Annę Łukaszewską, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

- Przed nami wielkie wydarzenie. Nie tylko w wymiarze profilaktycznym. Profilaktyka rówieśnicza jest uzupełnieniem naszych codziennych działań, które wiążą się z codzienną troską o bezpieczeństwo mieszkańców Wielkopolski. Jestem przekonany, że także dla państwa będzie to wielka uczta teatralna i osobista refleksja – powiedział witając gości gospodarz Gali w Poznaniu komendant wojewódzki Policji insp. dr Rafał Batkowski.

- Dziś ministrowie, posłowie, dyrektorzy odpowiadają sobie na pytanie – po co tu jestem? Odpowiedzią na to pytanie jesteście Wy – uczniowie szkół ponadpodstawowych. Proszę Was, byście zatrzymali się chociaż na chwilę przy swoim rówieśniku, gdy będzie tego potrzebował. Po to żeby porozmawiać lub pomilczeć. To, co mówią każdego dnia rodzice, policjanci, pedagodzy, nauczyciele, musi być wzmocnione waszym głosem - mówił ze sceny insp. Grzegorz Jach, który prowadził  poznańską Galę.

Premiera spektaklu „Sekret”, który dzień wcześniej oglądali rodzice, została doceniona owacjami na stojąco.

-  Jesteście wielcy, świat stoi przed wami otworem. Dawno się tak nie wzruszyłam. Jestem pewna, że życie, które jest przed Wami, będzie pełne niespodzianek. Wy już wiecie, że warto pomagać innym, by się nie zagubili. Tylko wolny człowiek może rozwijać swój talent i realizować pasje. Bardzo nisko się Wam kłaniam. Spodziewałam się dużo, ale nie aż tyle. Bardzo Wam dziękuję – powiedziała tuż po premierze „Sekretu” pani Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska.

My dziękujemy Pani Minister za to, że po raz pierwszy osoba będąca na tym stanowisku, zaszczyciła swoją obecnością Galę Finałową wojewódzkiego działania PaT/E (edukacja). To bardzo ważne, że idea programu dociera do najwyższych władz w kraju.

Gala Finałowa w Poznaniu to także finał szkolenia eksperckiego PaT, w którym uczestniczyło 42 pedagogów z Wielkopolski oraz policjanci wielkopolskiego garnizonu. Wielkopolski Kurator Oświaty  Elżbieta Walkowiak może być dumna ze swoich pedagogów - „Pereł Wielkopolski”. To oni właśnie są najlepiej przygotowani do inicjowania i tworzenia kolejnych grup młodzieżowych PaT w Wielkopolsce.

Powstanie poznańskiej grupy stało się faktem. To już 81. młodzieżowa grupa PaT w Polsce, której liderem została Jagoda Wolnik. To ona, wraz z zespołem lidera, będzie działała w stolicy Wielkopolski. To miejsce jest wyjątkowe – ogromne wsparcie ze strony komendanta wojewódzkiego Policji insp. Rafała Batkowskiego i Kuratorium Oświaty, a także zaplecze naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otwiera nowe perspektywy działania.

 

WYWIAD Z MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH TERESĄ PIOTROWSKĄ

 • Jest Pani na inauguracji grupy młodzieżowej PaT w Poznaniu. Powiedziała Pani,
  że chce być przyjacielem młodzieży.

   
 • Muszę najpierw zasłużyć na to miano. Młodzież pokazała mi już dużo, bo spotkałam się z nimi na Regionalnym Kujawsko-Pomorskim Przystanku PaT w Żninie i to wtedy moje serce zabiło mocniej dla PaTu. A dzisiaj, w nowej roli, w nowym miejscu, mając większe możliwości, chcę pomóc jeszcze bardziej tej inicjatywie. Możliwość rozbudowania programu „Razem Bezpieczniej” i mocniejsze wyeksponowanie programu PaT jest już moim zadaniem. Będę współpracowała ze wszystkimi, którzy ten program tworzą, aby dzięki wspólnym działaniom poznało go jeszcze więcej osób. Wszak warto ideę, piękną zresztą, mody na życie wolne od uzależnień wzmacniać i propagować. Młodzież jest wspaniała. Patrząc na to, co robicie, wystarczy delikatnie wspomóc, wyciągnąć rękę, a efekty są już widoczne.
   
 • Pani Minister, co powiedziałaby Pani młodzieży, która dziś zainaugurowała działalność Poznańskiej Grupy PaT, na dalsze miesiące działalności?
   
 • Powiedziałabym im przede wszystkim, żeby nigdy ich nie opuszczał ten entuzjazm, który dzisiaj zobaczyłam, by zawsze byli tacy radośni i otwarci na drugiego człowieka. Chciałabym im także powiedzieć, że kocham to, co oni robią. W moim resorcie drzwi są szeroko otwarte zarówno na ich pomysły, jak i dla nich samych. Zapraszam do ministerstwa. Warto czerpać z pomysłów tych młodych, wspaniałych ludzi. Być może będą oni mieli swój osobisty wkład do programu „Razem bezpieczniej”, który będziemy w najbliższym czasie wspólnie przygotowywali do kontynuacji na kolejne lata, także po 2015 roku.

 


Rozmawiał Tomasz Siniew

Zdjęcia: Andrzej Tomczuk

Powrót na górę strony