PaT w PAKCIE - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

PaT w PAKCIE

Data publikacji 29.07.2015

Wystartowała kampania „Dopalacze kradną życie”

Dzisiaj, 29 lipca 2015 r. ruszyła ogólnopolska kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Dopalacze kradną życie” połączona z akcją viralową w internecie PaT Life’s Challenge oraz uroczystym podpisaniem „Paktu Społecznego Przeciw Dopalaczom”.  Celem kampanii jest uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja jest skierowana także do rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Do kampanii włączyło się wiele osób m.in. przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy, a także instytucje i organizacje pozarządowe.           


Gospodarzem konferencji prasowej była Teresa Piotrowska - Minister Spraw Wewnętrznych.
W inauguracji kampanii oraz podpisaniu paktu uczestniczyli:          

  • Ewa Kopacz – Prezes Rady Ministrów       
  • Urszula Augustyn – Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa w Szkołach w Ministerstwie Edukacji Narodowej
  • Borys Budka – Minister Sprawiedliwości       
  • prof. Marek Zembala – Minister Zdrowia    
  • Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka  
  • nadinsp. Cezary Popławski – zastępca Komendanta Głównego Policji       
  • prof. dr hab. Marek Konopczyński – rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie „PEDAGOGIUM”
  • przedstawiciele MONARU, ZHP, ZHR, samorządów, mediów, a także organizacje pozarządowe.      

W uroczystości uczestniczyli liderzy PaT z Pomorza, Lubelszczyzny i Warszawy. Główna grupa PaTowiczów przyjechała z gminy Wyszków wspólnie z koordynatorem i ekspertem PaT - Kamillą Puławską, Anetą Kowalewską - zastępcą Burmistrza Wyszkowa, Krzysztofem Ochmańskim i Iwoną Ochmańską - opiekunami PaTPORTU w Leszczydole Nowinach oraz sierż. Martą Gierlicką z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.         

Premier Ewa Kopacz w swoim wystąpieniu podkreśliła, że: „… dzisiaj cool jest ten, kto nie bierze dopalaczy” oraz skierowała słowa do  młodzieży,  aby kreować modę na żywcie wolne od  narkotyków i dopalaczy: „…nie ma mody na dopalacze, dzisiaj jest moda na to, by być wolnym od dopalaczy.” Prezes Rady Ministrów zaakcentowała, że młodzi muszą "wiedzieć i rozumieć, że dopalacze to coś, co grozi ich życiu i zdrowiu, to coś, co rujnuje ich życie na przyszłość….Dlatego ważne jest uświadamianie młodych ludzi”.

Spot "TAKI Z CIEBIE MOCARZ" zrealizowanym przez społeczność programu "Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji przy wsparciu  wyszkowskiego Szpitala i samorządu Gminy Wyszków otwierał konferencję prasową. Autorem scenariusza spotu oraz akcji viralowej jest insp. Grzegorz Jach - Szef programu PaT. W realizacji nagrania udział wzięli: Norbert Kowalski, Przemysław Rybak, Karol Pych, Karol Garlacz, Daria Kiełczewska, Kasper Lorek (zdjęcia), Krzysztof Kwiatkowski (reżyseria), Monika Kaiser-Maciejczak, Grzegorz Utnik, Damian Wroczyński, Kamilla Puławska, Andrzej Wroński oraz Wojciech Kozioł. Główną rolę w spocie zagrał Konrad Szymański, który od tego roku będzie studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie. Spot emitowany będzie na antenie TVP.           

 
Link do spotu: https://www.youtube.com/watch?v=zkoq4SAYSWo

Link do making of spotu: https://www.youtube.com/watch?v=YSMbdz1WhUE


Kampania „Dopalacze kradną życie” połączona jest z akcją viralową na facebook-u PaT Life’s Challenge (#PaTlifeschallenge). Osoba nominowana do podjęcia wyzwania nagrywa około 10 sekundowy film pokazujący własną pasję, kogoś lub coś ważnego w swoim życiu.
        
Następnie wypowiada hasło kampanii „Dopalacze kradną życie!”. Nagrany film publikuje na swoim profilu na Facebooku dodając opis #PaTlifeschallenge lub na fanpage-u PaT Life’s Challenge          
.

Link do fanpage-a akcji: https://www.facebook.com/patlifeschallenge?fref=ts

Do podjęcia wyzwania jako pierwsi zostali nominowani: koordynatorzy programu PaT, liderzy wojewódzcy PaT oraz Marek Michalak -  Rzecznik Praw Dziecka.  


Kulminacją wydarzenia było podpisanie Paktu Społecznego Przeciwko Dopalaczom, którego treść brzmi: "Jesteśmy przeciw - dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za - życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!".


PaTowicze apelują! Pamiętajmy! Producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. Często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko, w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy też jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować ludzkie życie!

Szukasz pomocy? Nie wiesz gdzie jej szukać? Poniżej przedstawiamy listę telefonów kontaktowych pod którymi można szukać pomocy:         


800 12 12 12  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. 

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównej Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl lub www.800100100.pl/napisz.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. 

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  ruszyła mapa inicjatyw antydopalaczowych. Zamieszczona została pełna lista podejmowanych lub planowanych działań profilaktycznych związanych z walką z tymi niebezpiecznymi substancjami. www.msw.gov.pl/dopalaczekradnazycie


Tekst. sierż. Damian Wroczyński - rzecznik prasowy PaT

Zdjęcia: Wojciech Kozioł, Monika Kaiser-Maciejczak, Krzysztof Pawelec

 

 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony