„Poczekalnia” w Częstochowie - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

„Poczekalnia” w Częstochowie

Data publikacji 28.01.2016

25 stycznia 2016 r. w Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie odbyło się seminarium profilaktyczne w ramach ogólnopolskiego programu „Bezpiecznie – chce się żyć”, który propaguje zagadnienia bezpiecznego poruszania się po drogach. Organizatorami wydarzenia byli: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Blisko 700 osób obejrzało etiudę edukacyjno-profilaktyczną podczas seminarium pn. „Bezpiecznie  - chce się żyć!”. Jednym z honorowych gości był Ambasador programu PaT – gen. Tadeusz Budzik, były Komendant Główny Policji.

Uroczystość rozpoczęła etiuda edukacyjno – profilaktyczna pt. "Poczekalnia", którą zagrała częstochowska grupa PaT wspólnie ze studentami Akademii J. Długosza działających w programie „Profilaktyka a Ty” w ramach podpisanej „Deklaracji Akademickiej PaT”. Młodzież do występu przygotowały: Monika Kaiser – Maciejczak – manager programu PaT oraz  Agnieszka Gryszkiewicz – aktorka i wolontariuszka programu PaT. Nad oprawą dźwiękowo – świetlną czuwał Grzegorz Utnik – główny technik PaT-u. Etiuda zaprezentowana przez młodych aktorów pokazała tragedie, które każdego dnia mają miejsce na polskich drogach. Oglądający spektakl nie kryli łez, a na ich twarzach widać było zrozumienie problemu.

„Poczekalnia” jest krótką edukacyjno-profilaktyczną etiudą teatralną dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Jest wołaniem o bezpieczeństwo, gdyż tak wiele osób ginie każdego roku na polskich drogach. Widz oglądający etiudę  zostaje przeniesiony do tytułowej poczekalni, gdzie trafiają ofiary wypadków drogowych.  Autorem scenariusza jest inspektor Policji w stanie spoczynku Grzegorz Jach  -  autor programu „Profilaktyka a Ty”.

Kolejnym punktem spotkania było seminarium poprowadzone przez kom. Grażynę Dudek z Wydziału Ruchu Drogowego oraz sierż. szt. Agnieszkę Toborek  - ekspert PaT z Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie. Policjantki poruszyły problematykę zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.  Wystąpienie miało na celu uwrażliwienie odbiorców na dbałość zarówno o bezpieczeństwo  własne jak i innych uczestników poruszających się po drogach. Podczas wykładu zostały zaprezentowane również filmy profilaktyczne ukazujące szereg niewłaściwych zachowań zarówno pieszych jak i kierujących pojazdami. Wystarczy chwila nieuwagi, brak świateł, odblasków, czy wypita choć odrobina alkoholu  przed jazdą samochodem lub rowerem,  a może to doprowadzić do ogromnej tragedii.

 Do udziału w programie „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji, w którym młodzi ludzie promują modę na życia wolne od przemocy i uzależnień zachęcali: podinsp. Jolanta Dec – społeczny koordynator programu PaT oraz  st. sierż. Damian Wroczyński  - rzecznik prasowy PaT.  Zgormadzonej w częstochowskiej Filharmonii  publiczności przedstawione zostały główne cele oraz idea programu „Profilaktyka a Ty”. Policjanci nawiązali również do kampanii społecznej PaT „Nie wsiadam”,  która pokazuje skutki gdy pojazd prowadzi osoba po spożyciu alkoholu. Rzecznik PaT-u kilkakrotnie podkreślił, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego nie bójmy się REAGOWAĆ zanim będzie za późno!

„Najważniejsze jest bezpieczeństwo!” -  to hasło zna każda osoba działająca w ramach programu  Komendy Głównej Policji ,,Profilaktyka a Ty” i to właśnie hasło  powinno przyświecać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego!

Po zakończeniu części profilaktyczno - edukacyjnej spotkanie uświetnił swoim recitalem Łukasz Zagrobelny.

Realizacja seminarium  w Częstochowie przyczyniła się  do upowszechnienia wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowania właściwych postaw wobec zagrożeń i sytuacji na jakie narażeni są uczestnicy ruchu drogowego.

 

Tekst: st. sierż. Damian Wroczyński – Rzecznik prasowy programy „Profilaktyka a Ty”

Zdjęcia: Monika Kaiser – Maciejczak, Grzegorz Utnik

Powrót na górę strony