Łódź kibicuje fair play! - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

Łódź kibicuje fair play!

Data publikacji 17.04.2017

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, mając na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Łodzi w sferze kulturalnego kibicowania, opracowali projekt profilaktyczny pn. ”Fair play – przeciwnicy nie wrogowie” skierowany do dorastającej młodzieży, która korzysta z różnego rodzaju widowisk sportowych.

Jako współpartnerów w projekcie zaprosiliśmy Wydział Edukacji UMŁ, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Akademię Humanistyczno- Ekonomiczną w Łodzi, Fundację Surei No Mon, Fundację Teatr Piccolo – Kultura Bez Barier oraz Łódzką Grupę PaT oraz portal internetowy pracujdlanas.pl. Projekt został objęty honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy młodzież szkół ponadgimnazjalnych, by wśród tej grupy upowszechniać postawy fair play w życiu codziennym i w relacjach rówieśniczych. Na przykładzie tradycyjnych wschodnich sztuk walki, które szacunek do przeciwnika mają zapisane w kodeksie honorowym, chcemy przeciwstawić się rasizmowi, ksenofobii i antysemityzmowi, podnosić świadomość młodych ludzi, zachęcać do kulturalnego, zgodnego z prawem kibicowania.

Projekt zakładał konkurs na scenariusz scenki, dialogu, etiudy, skeczu kabaretowego podkreślającego pozytywną wartość kulturalnego i odpowiedzialnego kibicowania z jednoczesnym pokazaniem w krzywym zwierciadle przykładów wyśmiewających negatywne zachowania pseudokibiców.

Uroczysty finał konkursu odbył się w dniu 21 marca 2017r o godz. 10.00 w Teatrze Piccolo w Łodzi przy ul. Tuwima 34.

I miejsce w konkursie zdobyła Tatiana Staniszewska z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi za scenariusz ”Jak kibicują ojcowie”

II miejsce zdobyła Eliza Syncerek z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi za scenariusz „ Fair play – przeciwnicy nie wrogowie”

Nagrody dla laureatek ufundowali wspólnie współorganizatorzy konkursu.

Nagrodzony scenariusz zaprezentowany został przez „Kabaretowce” z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi, Łódzka Grupa PaT przedstawiła kabaret o kibicowaniu ”Kto nie skacze”, Fundacja Surei No Mon zaprezentowała pokaz KENDO i opowiedziała o kodeksie honorowym wschodnich mistrzów walki.

Punktem kulminacyjnym finału był wspaniały, wzruszający koncert Zespołu Normalsi.

Wszystkim współpartnerom i uczestnikom tego wydarzenia serdecznie dziękujemy!

 

 

Tekst i zdjęcia: KMP w Łodzi

Powrót na górę strony