5 Jubileusz Teatru Farsa z Wyszkowa - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

5 Jubileusz Teatru Farsa z Wyszkowa

Data publikacji 26.04.2017

Mają już 1820 dni, na próbach spędzili około 600 godzin, napisali 10 własnych sztuk a 30 ich premier obejrzało blisko 7 tysięcy widzów. O kim mowa? Oczywiście o młodych, zdolnych i kreatywnych aktorach Teatru Farsa.

Obchody 5. urodzin Teatru Farsa rozpoczęły się bardzo żywiołowo od wspólnego zaśpiewania hymnu programu PaT, z którym Teatr jest związany od samego początku. Na scenie pojawili się byli i obecni aktorzy Farsy, a także PaTPORTY.

Już od pierwszych chwil wydarzenie było transmitowane na żywo na oficjalnym fanpage’u grupy oraz programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Po hymnie gości powitali prowadzący: Rozalia Wota i Dawid Nowakowski. Na widowni zasiedli najbliżsi aktorów, byli członkowie grupy, społeczność PaT, a także przyjaciele Teatru – przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie wraz z st. sierż. Martą Gierlicką, przedstawiciel Komendy Głównej Policji, rzecznik prasowy programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” st. sierż. Damian Wroczyński, opiekun i instruktor teatralny Renata Zmaczyńska- Zadrożna, założycielka Teatru Klaudia Ambroziak, była lider Teatru Aleksandra Szulc, instruktorzy warsztatowi Anna Mikołajczyk-Kłębek i Waldemar Wota.

Teatr Farsa zaczynał „od zera”. Powstał z inicjatywy Klaudii Ambroziak. Aktorzy spotykali się w ośmioosobowej grupie w budynku I LO w Wyszkowie. Pierwsze urodziny spędzili dość kameralnie w sali kinowej WOK „Hutnik”. Drugie urodziny już w nieco większym gronie świętowali początkowo na próbie w budynku Policji, a następnie na symbolicznej pizzy. Niedługo po drugich urodzinach Klaudia musiała przekazać funkcję lidera Oli Szulc i Dawidowi Nowakowskiemu. To właśnie oni postanowili trochę „rozkręcić” to wydarzenie, bo 3 lata istnienia to już powód do dumy. To wtedy właśnie po raz pierwszy w większym gronie, spotkali się na tak dużej imprezie zorganizowanej w WOK „Hutnik”. Rok temu, już z większym doświadczeniem, przygotowali 4. urodziny w nieco innej formie. A teraz, 23 kwietnia po raz kolejny spotkali się w „Hutniku”, aby świętować okrągły jubileusz pięciolecia.

Podziękowania od Teatru otrzymali: Renata Zmaczyńska-Zadrożna, naczelnik wydziału edukacji Sławomir Cieślak, starszy sierżant Marta Gierlicka, starszy sierżant Damian Wroczyński, Waldemar Wota, Anna Mikołajczyk-Kłębek, dyrektor WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski, PaTPORT z Leszczydołu Nowiny. Podziękowania za wsparcie zostały przekazane również władzom gminy Wyszków i podmiotom udostępniającym swoje pomieszczenia Teatrowi na organizowanie prób: Zespołowi Szkół nr 3 w Wyszkowie, ZDZ, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.

Po wręczeniu podziękowań zebrani mogli usłyszeć piosenkę wokalistki LP „Tightrope” w wykonaniu Rozalii Woty. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała również Klaudia Ambroziak w utworze „Nie wierz, nie ufaj mi”.

Ideą Farsy jest profilaktyka rówieśnicza. Podczas 3. urodzin, w 2015 roku zostali mianowani na podmiot artystyczny programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, jednak z PaTem są związani od samego początku i bezustannie tworzą spektakle edukacyjne. Poruszają one istotne problemy współczesnego świata, przede wszystkim uzależnienia, ale także choroby cywilizacyjne czy brak akceptacji społecznej. Sama działalność Teatru jest aktywną formą profilaktyki dla młodych aktorów.

- Ideą naszej grupy jest alternatywa. Możliwość rozwijania się zamiast biernego siedzenia w domu, gdzie zazwyczaj się nudzimy. Zamiast myśleć o tym, co robimy źle, zamartwiać się. Zamiast poczucia osamotnienia, które często dotyka ludzi w młodym wieku. Zamiast alkoholu, narkotyków, przemocy i hazardu. Zamiast uzależnień.  Nie każdy może zdaje sobie z tego sprawę. To wszystko, co robimy oczywiście jest ważne. Chodzi jednak o drugie dno. O to, czego nie widać. O tym się tylko mówi przy takich okazjach jak dzisiejsza – mówili prowadzący Rozalia i Dawid.

Podczas 5. urodzin aktorzy Teatru Farsa zaprezentowali spektakl pt. ”BezSENs”. Autorkami scenariusza, a także reżyserkami były tegoroczne maturzystki, Daria i Dagmara Zając. Podczas spektaklu na scenie zaśpiewała również była aktorka Farsy – Klaudia Komuda.

- Spektakl opowiada o młodym człowieku, który popada w bezsens, w depresję i próbuje jakoś z tego wyjść, ale za bardzo nie wie jak. Poruszyłyśmy przeróżne problemy, depresję, alkoholizm, ogólnie używki, złe nawyki, brak wiary w Boga i problem z komunikacją – mówiły o swoim spektaklu autorki.

Potem nadszedł czas na najbardziej wzruszający moment urodzin – podziękowanie byłym liderom, do których grona dołączył w tym roku Dawid Nowakowski, za ich wkład w rozwój grupy. Od teraz Teatr Farsa został przekazany nowemu liderowi – Dawidowi Powierzie.

- Za nami 5 lat ciężkiej, twórczej pracy. Udało nam się stworzyć wiele pozytywnych wspomnień, przyjaźni i spektakli i przede wszystkim jedną wielką, wspierającą się rodzinę. Blisko 100 osób nosi miano aktora Farsy – podkreślano z dumą.

Na zakończenie imprezy na scenie pojawił się ufundowany przez gminę Wyszków tort urodzinowy.

 

 

Tekst. A. Szulc/DW (GKGP)

Zdjęcia. W. Kozioł (GKGP)

Powrót na górę strony