II Konkurs i przegląd spotów profilaktycznych - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

II Konkurs i przegląd spotów profilaktycznych

Data publikacji 25.05.2017

Za nami pozostały już emocje związane z II Konkursem i Przeglądem Spotów Profilaktycznych, który odbył się 25 kwietnia br. w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. W wydarzeniu udział wzięła młodzież z katowickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przegląd przygotowali i prowadzili uczniowie z PaTPORTU X Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Katowicach

Tegoroczny Konkurs i Przegląd Spotów Profilaktycznych stał na bardzo wysokim poziomie.  Do refleksji nad bezpieczeństwem i profilaktyką zapraszali uczestnicy koła Psychologii Społecznej czyli Patportu z katowickiej dziesiątki: Asia, Zuzia, Artur, Janek, Bartek Mateusz, Mikołaj, Cornelia, Filip wraz z opiekunem Panem Marcinem Kręglem przy wsparciu  Urzęd Miasta w Katowicach, Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz gościnnej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, która użyczyła uczestnikom swoich gościnych wnętrz.
Projekt składał się z dwóch części. W pierwszej odbył się przegląd wybranych przez uczestników PaTPORTU spotów, dotyczących różnych obszarów profilaktyki i bezpieczeństwa. Po projekcji każdego z nich odbywała się dyskusja. 
Jako pierwszy do rozmowy o problemie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zaprosił uczestników Mateusz. "Wielu z nas posiada już prawo jazdy lub myśli o jego zdobyciu. Dlaczego ludzie używają telefonów za kierownicą? Samochód i smartfon to kiepskie połączenie. Młodzi kierowcy są zaangażowani w wypadki częściej niż dorośli i są one spowodowane utratą kontroli nad pojazdem oraz rozproszeniem uwagi. Problem używania telefonu podczas jazdy nie dotyczy jednak tylko młodych i niedoświadczonych kierowców. Trzeba zawsze pamiętać, że jadąc niezgodnie z przepisami narażasz życie i zdrowie nie tylko swoje, ale także swoich najbliższych i innych ludzi w pobliżu. A przy ewentualnym wypadku, skutki nie kończą się na urazach fizycznych i psychicznych, ale także na bardzo poważnych konsekwencjach prawnych" – podsumował dyskusję Mateusz
Następnie Asia zaprosiła do obejrzenia spotu i dyskusji dot. uzależnień od alkoholu. Co robić aby ilość osób uzależnionych się zmniejszała? Jak odmówić alkoholu, kiedy ktoś nas nim częstuje? Na skutek alkoholizmu osoby nim dotknięte zmieniają się kompletnie, ale konsekwencje ponoszą nie tylko one, ale też, a może przede wszystkim, ich bliscy cierpiąc głód, przemoc, wstyd.
Do obejrzenia kolejnego spotu i dyskusji na teamt tolerancji i i zagadnień dot. Dyskryminacji zaprosił Janek - "Czy waszym zdaniem jestesmy na codzień otwarci? Czy nasza tolerancja nie kończy się kiedy trzeba pomóc przytrzymać drzwi do windy osobie na wózku? Jak możemy być bardziej otwarci na człowieka? 
Bycie świadkiem przemocy to niełatwe i odpowiedzialne zadanie. Od reakcji osób dostrzegających zło zależy często czy będzie możliwe jego przerwanie. Na naszym Kole Psychologii Społecznej  - mówił Mikołaj, braliśmy udział w analizie badań psychologa  prof. Philipa Zimbardo. Poznając mechanizmy: kumulacji ignorancji oraz biernego gapia wiemy, że ludzie niechętnie reagują na dziejącą się obok przemoc. Mamy tendencję do stania z boku i obserwowania… jesteśmy bierni… Agresor właśnie na to liczy i jeszcze bardziej się nakręca! 

W trakcie przeglądu Zuzia, zdecydowała się na prezentację spotu dot. zagadnień transplantologii. 
"Decyzja o oddaniu krwi lub narządów, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji,  być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych. Na pewno powinniśmy o tym głośno mówić i zachęcać do tego znajomych". 


Po krótkiej przerwie, w drugiej części imprezy nadszedł czas na prezentację spotów przygotowanych przez młodzież z katowickich szkół. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 8 projektów: 
1. "Zrób coś dla siebie. Powiedz Nie Uzależnieniom!" - Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach
2. ":Wyłącz telefon, włącz się do życia" – Gimnazjum nr 4, im. J.Ziętka w Katowicach
3. "Warto pomagać" – Gimnazjum nr 15, w Katowicach
4. "Cyber Ja" - Gimnazjum nr 18 im, Józefa Nowary w Katowicach
5. "Nie ryzykuj" - Gimnazjum nr 20 im. Karola Miarki w Katowicach
6. "Prawdziwe oblicze" - Gimnazjum nr 20 im. Karola Miarki w Katowicach
7. "Wybór" – Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach
8. "Obserwator" - Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 2w Katowicach


Wszystkie zaprezentowane spoty wzbudziły ogromne zainteresowanie i dyskusję, a oto tylko niektóre z przesłań młodych ludzi:

  • Wystarczy jeden prosty gest aby świat był piękniejszy;
  • Zrób coś dla siebie, powiedz nie uzależnieniom. Życie jest bardzo ciekawe ale i krótkie, warto włączyć się do życia, wyłączyć telefon;
  • Warto pomagać pommoc jest ważna, daje radość, satysfakcję, poprawia samopoczucie. Dobro powraca!
  • Wirtualna przemoc, realny ból! Warto reagować, warto pomagać, warto ofiarować przyjaźń;
  • Nie ryzykuj;
  • Twoje życie staje się lepsze, gdy Ty stajesz się lepszy;
  • Rozwijaj swoje pasje, komputer poże Ci pomóc, nie przeszkadzać.

Przyszedł czas na obrady jury i wybór jednego, tego najlepszego, który zostanie pokazany i nagrodzony w trakcie III Święta Profilaktyki – Katowice 2017 roku, 13 czerwca br. Emocje rosły. Młodzież udała się na zwiedzanie gmachu  Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej a członkowie jury liczyli głosy. 
II Konkurs Spotów Profilaktycznych – Katowice 2017 wygrał spot pt. "Wybór" zrealizowany przez młodzież z Zesołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach. 
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, uczestnikom i ich opiekunom oraz młodzieży z X LO w Katowicach i Panu Marcinowi Kręglowi, którzy przygotowała dla nas tą wspaniałą imprezę.

Powrót na górę strony